4. května 2017 17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici průběh schůzky na Hradě hodnotí jako dno. ‚Musíme pociťovat stud všichni‘

Zeman opustil sál ještě během hovoru premiéra Sobotky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman opustil sál ještě během hovoru premiéra Sobotky. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Průběh čtvrteční schůzky Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), při které si oba politici na Pražském hradě ostře vyměnili názory před novináři, je podle ODS pokračováním politického dna. Předseda strany Petr Fiala v tiskové zprávě uvedl, že lidem musí být smutno. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil hovoří o ostudě.

„Lidem musí být smutno, když se dívají na to, co se děje. Prezident, premiér, vicepremiér a vlastně vládní koalice jako celek jednají nezodpovědně a dělají naší zemi ostudu. Toto je nezodpovědná garnitura lidí, jejichž chování se příčí zdravému rozumu,“ uvedl Fiala.

Návrat k odpovědné politice podle Fialy započnou předčasné volby, které si strana přeje. „Setkání prezidenta s premiérem ukázalo hloubku krize: postrádalo elementární důstojnost, státnickost, velkorysost a odpovědnost,“ napsal později na twitteru. V přímém přenosu podle něj byla vidět slabost a arogance. „Musíme pociťovat stud všichni,“ dodal.

Pospíšil uvedl, že událost na Hradě byla neuvěřitelně ostudná. „Miloš Zeman nám opět ukázal, že mu jde jenom o sebe a své zájmy,“ konstatoval na twitteru. „Další Zemanova trapná šaškárna na Hradě při setkání se Sobotkou,“ napsal na facebooku bývalý Sobotkův ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Zeman nechal na Pražském hradě přichystat sál, jako by měl přijmout Sobotkovu demisi. Premiérův tým přitom ráno v médiích avizoval, že na Hradě má proběhnout pouze diskuse a k podání demise dojde později v květnu. Zeman vyzval Sobotku, ať se vyjádří, následně pronesl bilanční řeč, jako kdyby demisi převzal.

Kvůli aranžmá schůzky Zemana se Sobotkou se střetli i mluvčí

Kvůli způsobu uspořádání schůzky premiéra Sobotky s prezidentem Zemanem se střetli i mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček a mluvčí vlády Martin Ayrer. Ayrer na twitteru uvedl, že Hrad nezohlednil připomínky Úřadu vlády k navrhovanému aranžmá setkání.

Zeman Sobotku na Hradě přijal v uspořádání, v jakém obvykle prezident přijímá premiéra podávajícího demisi. Sobotka ale oznámil, že přijel pouze na politické konzultace, demisi hodlá podat v polovině května. O tom, že se na Hradě chystá podobný ceremoniál, podle něj Úřad vlády nebyl informován.

Ovčáček následně na twitteru zveřejnil předchozí středeční avízo Hradu, ve kterém se mluví o tom, že Sobotka dnes podá demisi. "Z jeho (Sobotkova) úřadu žádná připomínka," napsal hradní mluvčí.

Ayrer se proti tomu ohradil. "Odmítám hrát s tiskovým mluvčím prezidenta falešnou hru na korektní chování. Na moji sms a připomínku, že s fototermínem nepočítáme, nereagoval," reagoval na twitteru mluvčí vlády.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz