130 let

Strany se mají vypořádat s „nespravedlivými“ důchody

Česko

Ratingová agentura Moody's, rozhodující, jak vysoké budeme platit úroky ze státních dluhů, to v pondělí řekla jasně: důvěryhodnost a úsporné plány nové vlády se budou posuzovat hlavně podle důchodové reformy.

PRAHA Česko pokročilo ve změnách důchodů pro éru stárnoucí společnosti nejméně ze všech zemí Evropy. Navíc má jedny z nejvíce rovnostářských a nespravedlivých penzí vůbec.

Platíme páté nejvyšší odvody v Evropě, ale v penzi dostává většina lidí menší část svého původního platu než v ostatních zemích.

Dlouhodobě nám navíc do roku 2050 podle propočtu agentury Standard & Poor's hrozí jeden z nejvyšších deficitů ve starobních důchodech ze všech vyspělých zemí. Mohl by se dostat až na 495 procent HDP. Hůř už je na tom jen Japonsko se 716 procenty HDP.

Bez ohledu na politické programy se všechny strany, které zasednou v příští vládě, musí do září 2011 vyrovnat se zásadní změnou penzí, k níž je vyzval Ústavní soud. Ten označil před měsícem české důchody za „nepřiměřené“ a nespravedlivé. Přestože na ně platíme sociální pojištění, výška platu a odvedeného pojistného příliš nerozhoduje o výši penze. Lidé s nízkými platy mají v důchodu až 90 procent svých původních příjmů, ti s vysokými příjmy výrazně méně. To se podle soudců musí změnit, protože je to v rozporu s ústavním principem rovnosti.

Pokud by se ale lépe vydělávajícím lidem zvedly penze, přijde to stát na desítky miliard korun. Tedy pokud by je vláda naopak nesnížila lidem s nižšími platy, což je velmi nepravděpodobné. Žádná ze stran zatím neřekla, jak přesně se s tím vyrovná.

Jinak jde pravice i levice do voleb se svými tradičními penzijními plány. ODS i TOP 09 chtějí dát lidem šanci, aby si část povinných odvodů vyvedli na osobní účty. Po tom, kdo to udělá, ale zároveň budou žádat, aby si ještě několik procent připlatil.

ČSSD i komunisté naopak chtějí, aby se z povinného pojištění vyplácely výhradně státní penze. Lidé by se mohli dobrovolně připojišťovat, ale povinné odvody by jim neklesly. ČSSD chce zároveň garantovat minimální důchod. V každém případě zemi čekají vysoké schodky důchodů a politici musí rozhodnout, z čeho je budou platit. Zprava zleva se shodují, že chtějí využít dividendy z polostátních firem a výnosů z privatizace. Levice by pak na penze využila i vyšší daně a pojistné.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás