Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

'Dočasný' Stráský ve funkci zůstane. A plánuje další kácení

Jan Stráský. foto: Lidové noviny

PRAHA - Nebyl vybraný standardní cestou, nesplnil úkoly zadané ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou. Přesto ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský na svém místě zůstává a ministr ho neplánuje odvolat.
  9:16

Jan Stráský se na post ředitele národního parku dostal zvláštní cestou. Původně byl totiž pouze členem komise, která měla vybrat nového šéfa šumavského parku. Nakonec si ale v únoru minulého roku vybral ministr pro funkci přímo Stráského. Nevzal tak v úvahu ani jedno ze jmen tří kandidátů, které mu doporučila komise.

PSALI JSME:

Při jmenování zároveň Chalupa řekl, že Stráského pověření je dočasné a souvisí s úkoly, které je potřeba splnit. Sám Stráský odhadl dobu na provedení příkazů na rok až rok a půl.

Co měl Stráský hlavně udělat? Měl vypracovat zákon o národním parku, ten ale nakonec nachystal Chalupův ministerský tým.

Stráský versus ekologické organizace

  • V dubnu minulého roku začal Stráský nezákonně používat chemii - otrávené kmeny, které ale nehubí jen kůrovce, ale i další hmyz a vodní zvířata. Zákon použití těchto látek v národním parku zakazuje a Stráský umístění otrávených lapáků nařídil bez potřebného povolení.
  • Stráský také nařídil velké kácení v bezzásahových zónách národního parku. Ekologičtí aktivisté poté zahájili na Šumavě blokádu. Přivazovali se ke stromům a bránili kácení.
  • Ze strany ekologických organizací je kritizován i za některé své výroky. Pro LN v březnu minulého roku uvedl: "Tady je třeba udělat ten velmi nepopulární řez a vzít kůrovci potravu předem. Neboli kácet zdravý les."

Stráský zůstává

Chlupa se přesto Stráského odvolat nechystá. "Mandát, který jsem mu udělil, je dočasný, nicméně pan ředitel svou práci ještě nedokončil," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz ministr.

S tím ale nesouhlasí Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha. "Tak důležitý úřad, jako je správa Národního parku Šumava, musí mít ředitele vybraného v konkurzu a rok provizoria už byl až moc. Jan Stráský, který nejenže porušuje zákony, ale veřejně říká, že nehodlá dodržovat zákony, nepatří na své místo," reagoval Kotecký.

I přes odpor ekologů dřevorubci několik stromů pokáceli.

Stráský slízává dlouhodobě kritiku ze strany ekologických organizací především za kácení v bezzásahových zónách v národním parku při kůrovcové kalamitě.

Ministr Chalupa ho ale brání. "Jde o souboj, který nebude nikdy mít vítěze, vždy bude spousta těch, kteří zůstanou nespokojeni. V globálu jsem však přesvědčen, že i díky managementu parku se daří situaci zlepšovat," myslí si o zásahu na Šumavě Chalupa.

ČTĚTE TAKÉ:

Další kácení
Ve středu Stráský oznámil, že plánuje pokácet dalších tisíc stromů v národním parku, jelikož hrozí jejich pád na turisticky atraktivní stezku u Pramenů Vltavy. Národní park Šumava údajně nechce riskovat možné úrazy turistů s tragickými následky.

Podle Koteckého se tomu dá ale jednoduše předejít vykácením jednotlivých rizikových stromů, což nenaruší ráz krajiny.

Zásah u Pramenů Vltavy prý návštěvníky jen odradí. "Turisté bude muset procházet vykáceným svahem, kde na ně bude pražit slunce a foukat vítr. Neuvidí už zajímavou divokou přírodu, ale pustý svah," reagoval na plány Stráského Kotecký.

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...