Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strážníkovi se vysmívají amnestovaní. Svou medaili poslal Klausovi

Bráním městečko a osm vesnic. A nedělám to pro stát, ale pro lidi, říká Tomáš Rotbauer, strážník z Třebenice.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bráním městečko a osm vesnic. A nedělám to pro stát, ale pro lidi, říká Tomáš Rotbauer, strážník z Třebenice. | foto: Město Třebenice

TŘEBENICE Za dopadení velkého počtu celostátně hledaných pachatelů dostal třebenický strážník Tomáš Rotbauer medaili od policejního prezidenta. U sebe už ji však nemá. Jak napsal Deník.cz, poslal ji exprezidentovi Václavu Klausovi jako nesouhlas s lednovou amnestií. Zločinci, které pochytal, jsou opět na svobodě a smějí se mu do tváře.

Lidovky.cz: Proč jste se rozhodl poslat medaili exprezidentovi?
Když vám někdo sáhne na práci, která se tím stane demotivující a hlavně frustrující... Takto protestuji. Zasílám ji panu Klausovi za všechny strážníky a policisty v Česku, aby si uvědomil, co všechno amnestií způsobil. Těch pár sociálů a zlodějíčků nehraje žádnou roli, ale aby uklidil své kamarády z korupčních kauz? Pro mě je to vlastizrádce, který by měl být potrestaný.

Lidovky.cz: Dopadla amnestie i na zločince, které jste sám chytil?
Za podzim jsem chytil šest pachatelů, kteří byli opravdu zmetci. Na to jsem byl právem pyšný. A když jsem v lednu viděl, že jsou beztrestně venku, ještě na mě mávaj a usmívají se ... Navíc, co mám pak říkat těm slušným lidem?

Lidovky.cz: Polepšili se, nebo se vrátili ke krádežím a další trestní činnosti?
Z těch šesti už jsem dva dopadl a u zbývajících čtyř je jen otázkou času, kdy se chytí. A hlavně kdy se jim to prokáže.

Lidovky.cz: Tedy všichni v kriminální dráze pokračují?
Ano. A nejhorší je, že tito hrobaři (vykradači hrobů) budou souzeni, ale bude se na ně díky amnestii pohlížet jako na netrestané. Dostanou jenom 18 měsíců a za slušné chování budou za půl roku zase venku. A budou dělat zas to samé. Myslím, že tu zákony nejsou špatné, akorát se nedotahují do konce. Před dvěma týdny jsem chytl chlapa, který má na triku pět podvodů a nepřišel pětkrát k soudu. Když jsem ho eskortoval k soudu, tak soudce mu tam dal podepsat obálku a řekl: Prosím vás, přijďte příště. To víte, že nepřišel. Zase je v pátrání.

Lidovky.cz: Dostal jste nějakou reakci od kolegů, když se doslechli o vašem symbolickém gestu?
Docela mě mrzí, že jsem včera (ve středu) byl kritizován od policejních důstojníků. Ale podotýkám - důstojníků, ne řadových kluků. Co si o sobě vůbec myslím, k čemu bylo to gesto, že nemám právo nikoho kritizovat... Byl jsem opravdu naštvaný, měl jsem po náladě. Pak jsem ale šel na schůzku s důchodci, kterým jsem vyprávěl, jak si mají nejlépe zabezpečit to a onohle. A potěšilo mě, když pak všichni vstali a hromadně zatleskali nejen za tu přednášku, ale i za to, že jsem udělal ten krok a podržel obyčejné lidi tím zasláním medaile prezidentu Klausovi. Docela mě mrzí i to, že ani policejní odbory neprotestovaly. Ale v odborech, jak známo, jsou lidé, kteří chtějí držet s nastavenou politikou krok. Přitom všichni policisté tady jsou naštvaní, bohužel nemůžou mluvit. Ale já jsem městský strážník, jsem tady sám a sám si velím.

Lidovky.cz: Takže jste u strážníků rád? Ke státní policii nechcete?
Sloužil jsem u elitního týmu vojenské policie, ale pak jsem šel sem, protože lepší vládnou malému peklu než velkému nebi. A do budoucna uvažuji, že nechci dělat ani jedno, ani druhý. Protože nervy máte v háji, práce je k ničemu a není to úplně podstatný, ale spadají do toho i ty finance. Nechápu, proč má mít policejní důstojník 40 tisíc a my tady máme dvacet, ani to ne.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!