Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hradní střet Jaromíra Soukupa. Končí pořad Týden s prezidentem, magnátovy vztahy se Zemanem ochladly

Přípitek Miloše Zemana a Jaromíra Soukupa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přípitek Miloše Zemana a Jaromíra Soukupa. | foto: Twitter Jiří Ovčáček

PRAHA Obvykle vřelé vztahy mezi mediálním magnátem Jaromírem Soukupem a prezidentem Milošem Zemanem po Novém roce prudce ochladly.

Jako rozbuška na první pohled zřejmě posloužila kauza poslankyně hnutí ANO a současně zmocněnkyně kabinetu pro lidská práva Heleny Válkové. Ukázalo se totiž, že za komunismu spolupracovala s prokurátorem Josefem Urválkem známým z vykonstruovaných procesů s odpůrci režimu. Válkovou Zeman nominoval na pozici ombudsmanky. Svůj návrh v úterý stáhl.

Prezident Zeman vzal zpět nominaci Válkové na post ombudsmanky, jeho kandidátem je nově advokát Křeček

Do kritiky Válkové se vehementně pustil právě Soukup, který měl přitom dosud pro Zemanovy kroky vždy pochopení. „Ombudsmanka, co šla po disidentech? Profesorka Helena Válková tyto předpoklady nesplňuje. Její mediální obhajobě nevěřím. Ombudsmankou by být neměla,“ napsal na svůj Twitter moderátor 10. ledna.

V dalších příspěvcích pokračoval tím, že Válková prý zcela ztratila soudnost a měla by odejít z veřejného života. Až došla řada na Zemana. „Každý má své limity. A mým je, že odmítám dávat prostor lidem, kteří hájí vrahy. Urválek je stejný vrah jako Eichmann. A pokud v tom nejsme s hlavou státu zajedno, nevím, zda jsme schopni najít v něčem jiném společnou řeč,“ napsal Soukup.

Soukupův oživlý Twitter

Zajímavé je na Soukupově internetové aktivitě, že jeho twitterový účet ožil náhle po více než roce a půl. Poslední příspěvek před smrští těch o Válkové je datovaný 1. března 2018.

Na Soukupově TV Barrandov to v tuto chvíli vypadá, že pravidelné promluvy majitele televize s hlavou státu nahradí seriál. Mediální magnát však tvrdí, že je připraven další díl Týdne s prezidentem natočit, věnovat by se ale měl právě ožehavému tématu ombudsmanky. „Jsme připraveni vysílat a natáčet. Návrh jsme poslali na Hrad. Na odpověď čekáme. Obsahem by měla být Válková a Urválek a nepřekročitelnost morálních limitů v politice,“ informoval opět přes internet v pondělí.

Ve středu ale mluvčí Jiří Ovčáček na stránkách Hradu napsal, že s natáčením je konec. „Pokud jde o etapu od roku 2020 do roku 2023, kdy skončí druhé funkční období prezidenta republiky, situace je zcela odlišná. Dospěl jsem k závěru, že pořad „Týden s prezidentem“ na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže tedy přinést nové impulsy,“ napsal.

A v dalším odstavci pokračoval: „Dovolte mi proto, abych Vás informoval o svém rozhodnutí, že pořad „Týden s prezidentem“ na TV Barrandov již nebude zařazen do nového plánu pravidelných mediálních aktivit prezidenta republiky. Se zahájením natáčení proto již nepočítáme,“ dodal Ovčáček.

Miloš Zeman daroval Jaromíru Soukupovi hodinky značky Prim.

Miloš Zeman daroval Jaromíru Soukupovi hodinky značky Prim.

Pravidelný Týden s prezidentem sledovalo na Barrandově vloni průměrně 150 tisíc diváků.

Kromě toho se Soukup pochlubil s titulní stranou svého časopisu Týden, na níž figuroval Václav Havel, který se prý zařadí po bok největších osobností českých dějin. „Éru Václava Klause či Miloše Zemana ale školní dějepis zřejmě odbude jen pár větami,“ vyzdvihl věty z článku.

Možné zapojení Číny

Roztržka mezi Hradem a Barrandovem přichází v zajímavou chvíli. Zeman totiž v neděli oznámil, že ruší svou cestu do Číny s odkazem na to, že tu prý nesplnila slibované investice. Místo sebe vyšle místopředsedu vlády Jana Hamáčka (ČSSD).

Nabízí se tak otázka, nakolik mohli právě Číňané hrát v náhlé Soukupově kritice prezidenta roli. Jeho impérium totiž drží především investice čínské státní skupiny CITIC, jež v Česku převzala aktiva po čínské skupině CEFC, která se u nás do podvědomí zapsala například akvizicí v pražské fotbalové Slavii. V Soukupově marketingové firmě Médea drží CITIC 30 procent, ve vydavatelství Empressa dokonce 49 procent. Dobré vztahy s Čínou by se tak vytíženému moderátorovi jistě hodily.

Prezident Miloš Zeman daroval Jaromiru Soukupovi hodinky.

Prezident Miloš Zeman daroval Jaromiru Soukupovi hodinky.

Za připomenutí stojí určitě také Soukupovy politické ambice. V dubnu oznámil svou kandidaturu na Pražský hrad, od prezidenta se však v tomto směru zatím podpory nedočkal. Kritizování Zemana ale může být i snahou vymanit se ze škatulky „Zemanův muž“.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.