Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střížkova opona ze Státní opery v dražbě nenašla kupce. Proto zamíří do sbírky Národního muzea

Státní opera prodávala oponu Antonína Střížka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní opera prodávala oponu Antonína Střížka. | foto: ÚZSVM

Praha Na webu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se v minulých dnech objevila nečekaná věc. Národní divadlo zde prodávalo nepotřebnou oponu z dílny akademického malíře Antonína Střížka, která od roku 2002 až do nedávné rekonstrukce zdobila scénu pražské Státní opery. Jenže to už nyní neplatí, opona se stane součástí sbírky Národního muzea.

Antonín Střížek oponu namaloval v roce 2002. Jejím motivem je scéna z pohádky Kouzelná flétna, k jejímuž novému nastudování byla původně opona určena. Národní divadlo ovšem rozhodlo, že součástí tříletých oprav Státní opery bude i nová opona, a proto mělo být Střižíkovo dílo posláno dál. Zprávu o rozřešení celého prodeje přinesl server Aktuálně.cz.

Opona byla nejprve nabídnuta jako nepotřebný majetek ostatním státním institucím i dalším příspěvkovým organizacím. „O oponu zprvu projevilo zájem divadlo F. X. Šaldy v Liberci, pro které ale byla nakonec bohužel nevyhovující,“ sdělil tiskový mluvčí Národního divadla serveru Tomáš Staněk.

Ve druhém kole byla opona nabídnuta veřejnosti. Její minimální cena byla podle posudku soudního znalce Jana Štíbra vyčíslena na 100 tisíc korun. Štíbr uvedl, že cena podobných děl bývá většinou vyšší, ovšem v tomto případě je třeba vzít v potaz limitující rozměry (opona měří 9 metrů na výšku a 16 na šířku). Zájemci měli podle inzerátu posílat nabídky do poloviny ledna, nikdo se však nepřihlásil.

O dílo se nakonec 9. ledna přihlásilo Národní muzeum a požádalo o jeho převedení do svých sbírek. Podle informací serveru Aktuálně.cz Národní muzeum plánuje posoudit její stav a případně ji zrestaurovat. Opona se má stát součástí prestižní divadelní sbírky a má být vystavena na projektech věnovaných českému divadlu. Podle vedoucí oddělení vnějších vztahů Národního muzea Lenky Boučkové ovšem zatím není jasné, kdy se do sbírek opona dostane.

Střižíkovu oponu nahradí kopie původní opony malíře Eduarda Veitha, která ve Státní opeře visela od roku 1888. Originál se ovšem po druhé světové válce ztratil. Novou oponu v rozměrech 18 na 11 metrů namaloval umělecký ředitel sekce výroby Národního divadla Martin Černý podle černobílé fotografie. Neorokokový styl malby tak kontrastuje s moderními technologiemi, jako jsou tablety zabudované do sedaček či moderní točna pod jevištěm.

,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...