20. března 2018 14:33, aktualizováno  15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauzu Novičok odmítlo projednat ANO, SPD a KSČM. Stropnický si pozval velvyslance na kobereček

Martin Stropnický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Stropnický. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) si na středu předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Chce od něj slyšet vysvětlení výroku ruské diplomacie, že jed Novičok použitý při útoku na přeběhlého ruského agenta v Británii mohl pocházet z Česka. Sněmovna se tvrzením odmítla zabývat. Požadovaly to ODS a TOP 09. Stropnický sice projednání podpořil, většina zástupců ANO se ale spolu s SPD a KSČM postavila proti.

Stropnický už v sobotu ruské tvrzení odmítl. Podle TOP 09 postupoval v případu laxně a tvrzení Ruska ČR poškodilo, podle ODS chyboval i prezident Miloš Zeman, když se proti ruskému nařčení neohradil. „Na zítřejší (středeční) dopoledne je na ministerstvo zahraničí předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimírovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany,“ uvedlo ministerstvo na Twitteru.

20.března 2018 v 13:58, příspěvek archivován: 20.března 2018 v 14:28

Na zítřejší dopoledne je na @mzvcr předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimírovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany, která tvrdila, že látka Novičok použitá při útoku v Salisbury ve Velké Británii mohla pocházet z ČR.

Stropnický se ohradil proti tvrzení poslankyně ODS Jany Černochové, že na ruské nařčení reagoval nedostatečně a že se pokusil problém vysedět. Připomenul své sobotní odmítavé stanovisko k ruskému nařčení o původu jedu. Poznamenal, že jeho důvodem mohlo být ostré odsouzení útoku i solidarita s Británií, která z útoku viní Rusko.

Ministr zahraničí také uvedl, že si na středu předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Chce od něj slyšet vysvětlení výroku mluvčí ruské diplomacie o původu jedu. Odmítl výtky, že by si velvyslance předvolal pozdě. Podle Stropnického takovéto závody nemají smysl a jsou to „dětinské hry“. „Nemáme se za co stydět,“ hájil postoj svého úřadu Stropnický. Uvedl také, že na pondělní radě ministrů zahraničí zemí EU prosazoval ostřejší stanovisko k ruským obviněním. Výsledná kompromisní verze prohlášení ministrů ale „není úplně bezpohlavní,“ dodal ministr.

Černochová i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura se pozastavili nad tím, že se k ruskému nařčení prozatím nevyjádřil Hrad. ODS chtěla, aby se alespoň Sněmovna proti ruským tvrzením postavila.

Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Při otravě byla podle několika zdrojů použita nervově paralytická látka vyvinutá v někdejším Sovětském svazu. Britové viní z útoku Rusko, které to odmítá.

Moskva obvinění opakovaně odmítla. Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že použitá látka mohla pocházet z Česka, Slovenska, Švédska nebo Británie. Stropnický tvrzení ve stejný den odmítl, označil ho za standardní způsob, jak manipulovat informace a odvést pozornost. Ruské tvrzení odmítla i ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

Premiérka Mayová navštívila místo, kde byl otráven Skripal a jeho dcera.
Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě...

TOP 09 a ODS kritizují Stropnického

Skupina 27 senátorů před oznámením Stropnického vyzvala vládu jako celek, aby se proti ruskému tvrzení ohradila. Poslanci TOP 09 vyzvali Stropnického, aby zvážil i vyhoštění ruských diplomatů. 

„Budeme chtít usnesení, které odmítne tvrzení ruské strany,“ uvedla poslankyně Helena Langšádlová. Do Černínského paláce by podle ní měl být předvolán ruský velvyslanec a je na místě uvažovat o vyhoštění ruských diplomatů. Šéf české diplomacie postupuje podle TOP 09 v případu laxně a tvrzení Ruska ČR poškodilo, podle ODS chyboval i prezident Miloš Zeman.

Podle poslankyně ODS Jany Černochové, je nevídané, že Česko na oznámení spojenců o ohrožení na jejich území, nereaguje. Diplomacie pod vedením Stropnického, vláda a také prezident měli podle ní konat, protože se nečinností země stává pro spojence nedůvěryhodnou. Podle Černochové prezident selhal, měl se důsledně ohradit proti nařčení z Ruska. Proto bude podle ní ODS chtít, aby premiér Andrej Babiš (ANO) záležitost konzultoval s prezidentem.

Rjabkov: Bouře v Praze nezakryje fakt, že ČR může vyvíjet jedy

Reakce České republiky a Švédska nic nemění na tom, že tyto státy mají možnost vyvíjet látky typu novičok. V Moskvě to v úterý novinářům řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Reagoval tak na informace o tom, že Praha a Stockholm si předvolaly ruské velvyslance s žádostí o vysvětlení výroku Moskvy, že armádní jed mohl pocházet z jejich zemí.

„Ruské prohlášení, že možnost práce s takovými látkami mají kromě Británie také USA, Švédsko a Česká republika, není náhodné,“ řekl Rjabkov. Moskva si je podle něj vědoma, jakou bouři její prohlášení vyvolávají ve jmenovaných zemích. „Bouře jako reakce ale nijak nepopírá fakt, že právě tyto země jsou, pokud víme, schopny provádět výzkum a vyvíjet a syntetizovat takové věci,“ prohlásil vysoký představitel ruské diplomacie.

Ministerstvo zahraničí tvrdí, že látka jménem novičok se v Rusku nikdy nevyvíjela, nevyráběla ani neskladovala. Za jejího možného původce označila Moskva kromě Česka a Švédska i Slovensko, Británii nebo USA. Už několik ruských vědců přitom v médiích potvrdilo, že se na vývoji jedu novičok podíleli, konkrétně v utajené chemické továrně v Šichanech v Povolží.

ČTK

Toyota C-HR 1.2 Turbo 2017 ·
Toyota C-HR 1.2 Turbo 2017 ·

r.v. 2017, naj. 22 499 km, benzín
490 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz