Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Studenti sepsali petici za odvolání zástupce ombudsmanky Křečka

Nově zvolený zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolený zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček . | foto: ČTK

PRAHA Lidé podepisují petici za odvolání zástupce ochránce práv Stanislavu Křečkovi (ČSSD). Ten v rozhovoru pro Lidovky.cz obhajoval jednání ukrajinského prezidenta Janukovyče a násilí v zemi. Jeho výroky přiměly Josefa Tlustého s Nikolou Schmidt z Fakulty sociálních věd k sepsání petice adresované ombudsmance Anně Šabatové.

"Jeho slova nás hluboce zasáhla a jako slova zastánce a ochránce lidských práv nás především velmi zarmoutila. Zdá se nám, že pan Křeček není dostatečně informován o skutečném dění na Ukrajině," vysvětlují důvody, které je vedly k napsání petice.

Vadí jim především, že se Křečkovy výroky neslučují s jeho funkcí ochránce práv. "Pan Křeček nejspíše neví, že násilí bylo v první řadě použito ze strany vládních sil proti pokojným demonstrantům! Pan Křeček zřejmě též není obeznámen s tím, že násilí v Kyjevě je postupně rozdmýcháváno provokatéry, které mají legitimizovat vyhlášení výjimečného stavu!" píší ombudsmance ve stížnosti proti jejímu zástupci.

Lidovky.cz: Na základě výroků Stanislava Křečka v rozhovoru pro Lidovky.cz, ve kterém k situaci na Ukrajině mimo jiné říká, že násilí se dá zabránit pouze silou, jste založil petici. Proč jste se odhodlal k tomuto kroku?
Petici jsme založili proto, aby se dopis, ve kterém nesouhlasíme s vyjádřeními Stanislava Křečka rozšířil mezi lidi. Instituce ombudsmana v době, kdy ji vedl pan Motejl nebo Varvařovský, byla velmi důstojná. Opravdu nechápu, jak takto tendenční člověk může vykonávat tuto funkci.

Lidovky.cz: Co vám na vyjádření pana Křečka vadilo nejvíce?
Ve chvíli, kdy někdo má zastávat post ombudsmana, jehož základním úkolem je ochrana základních lidských práv a svobod a není schopen mluvit ani ve smyslu fundamentální listiny OSN, myslím si, že danou práci nemá dělat. Ono se to potvrdilo i ten den po uveřejnění, kdy proběhl na Ukrajině masakr, a výsledek je ten, že prezident odjel ze země, tak nevím, jestli to násilí bylo nutné. A tak jsme vyzvali ombudsmanku Šabatovou, aby svému zástupci domluvila.

Lidovky.cz: To Šabatová záhy udělala. Má tedy smysl v petici pokračovat, když je zástupce ombudsmana z titulu své funkce prakticky neodvolatelný?
V současné době máme na petici tisíc podpisů a spíše šlo o občanskou iniciativu se snahou dokázat, že i obyčejní lidé mají hlas. A také jsme doufali, že pokud bude pan Křeček trochu sebereflexivní, třeba se i nad svými slovy zamyslí.

Celé znění petice:

Vážená paní ombudsmanko,

dovolte nám, abychom se ohradili vůči slovům Vašeho zástupce pana Stanislava Křečka v rozhovoru pro LN. (K dispozici zde.)

Jeho slova nás hluboce zasáhla a jako slova zastánce a ochránce lidských práv nás především velmi zarmoutila. Zdá se nám, že pan Křeček není dostatečně informován o skutečném dění na Ukrajině.

Pan Křeček nejspíše neví, anebo snad ani nechce vědět, že demonstranti od začátku projevují svůj nesouhlas s kroky prezidenta Janukovyče a současné vlády, kteří svým jednáním a legislativními změnami nerespektují základní listinu lidských práv a svobod OSN. Listinu univerzálních a fundamentálních hodnot, které jsou základním stavebním kamenem svobodné demokratické společnosti, a která jsou sui generis hodnotami, jenž by měl pan Křeček hájit! Za těmito změnami stojí především prezident Janukovyč a proti těmto změnám se v duchu veškerých práv protestovalo doposud vesměs poklidně!

Pan Křeček nejspíše neví, že násilí bylo v první řadě použito ze strany vládních sil proti pokojným demonstrantům! Pan Křeček zřejmě též není obeznámen s tím, že násilí v Kyjevě je postupně rozdmýcháváno provokatéry, které mají legitimizovat vyhlášení výjimečného stavu! Ale především pan Křeček zřejmě nevnímá, že na současném stavu se podepsala prezidentova nečinnost a ignorování těchto demonstrantů v průběhu více než dvou měsíců. Jeho hra na dialog s opozicí je od začátku hrou falešnou a zdržující s cílem získat čas pro přeskupení bezpečnostních sil, které platí hotovými penězi!

Pokud pan Křeček není schopen své názory naprosto se neslučující s rolí ochránce lidských práv a svobod dostatečně a smysluplně vysvětlit, vážně pochybujeme o jeho způsobilosti pro zastávaní postu zástupce ombudsmana v demokratické zemi. Je nepřípustné, aby osoba pracující v kanceláři ombudsmana jako jeho zástupce, veřejně vyzývala k násilí  jako řešení současné situace! Dle našeho názoru takové jednání nelze omluvit a ani obhájit, a proto by měl zvážit svou rezignaci na post zástupce veřejného ochránce lidských práv.

V Praze, 20.2.2014

Josef Tlustý a Nikola Schmidt

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...