Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Studentka s koronavirem z Karvinska jela na zkoušku. Může se to otočit proti celému kraji, varuje Maďar

Vozidlo záchranné služby v areálu dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozidlo záchranné služby v areálu dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde... | foto: ČTK

Praha Rizikem pro Karvinsko je to, že se koronavirová nákaza může vynést ven z hornické komunity do jiné, což už se i stalo, říká pro server Lidovky.cz Rastislav Maďar, epidemiolog a vedoucí pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karantény.

Lidovky.cz: Proč se teď koronavirová nákaza šíří v takové míře zrovna na Karvinsku v tamních dolech mezi horníky?
Pracují v podzemí a velmi natěsno v rámci provozu. Své způsobí i samotná cesta do hloubky v zaplněném výtahu, ten nemůže pendlovat tam a zpátky s pár jedinci. Jsou v šatnách, ve sprchách bez roušek a velmi blízko sebe. A řada z nich cestuje společně veřejnou dopravou, obzvlášť přijíždějí-li ze vzdálenějších oblastí či přes hranice z Polska. I proto se teď zavádí povinnost předkládat negativní PCR test na covid. Je to určitá prevence, jinak bychom museli omezovat vše, protože spousta Poláků jezdí pracovat do Škodovky a hodně pracovníků je i v jiných sektorech.

Lidovky.cz: Hygienici uvádějí, že ohnisko nákazy v dolech je ohraničené. Jaké je riziko pro ostatní obyvatele Karvinska?
Snažíme se poukazovat na to, co je důležité z hlediska prevence, alespoň do doby, než celá oblast absolvuje testy a než se nakažení i jejich kontakty ocitnou v karanténě. Pak by měl počet nových pozitivních případů klesnout. Že teď roste, bylo jasné, je to díky tomu testování. Virus tu stále latentně cirkuluje, každý si musí dávat pozor – a to nejen na Karvinsku.

Má-li kdokoli příznaky, měl by se jít nechat otestovat, byť to nakonec nemusí být virus. Pokud se lidé budou chovat zodpovědně, tedy když ti s příznaky vynechají hromadné akce a vyhnou se návštěvám v rizikových zařízeních, je šance, že to zůstane pod kontrolou. Rizikem je i bezpříznakovost a to, že se nákaza může vynést ven z hornické komunity do jiné, což se i stalo.

Epidemiolog Rastislav Maďar.

Epidemiolog Rastislav Maďar.

Lidovky.cz: Dokázali jste vystopovat, jak velká je ona nekázeň mezi lidmi, o níž v pondělí mluvil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch?
Například se přihodilo, že studentka z Karvinska šla navzdory příznakům nemoci na zkoušku na vysokou školu do jiného regionu. A protože roušku mít na zkoušce nemusela, vyblokovala celou zkušební komisi. Test měla pozitivní. Anebo manželský pár – také byl příznakový a nakonec i covid pozitivní, a přesto šel na svatbu. Naštěstí jen menší, takže se nic dramatického nestalo. Ale jde o princip, který hrozí tím, že to opravdu bouchne.

Lidovky.cz: Pokud by křivka počtu nakažených v oblasti nadále rostla, je možné, že byste Karvinsko a okolí uzavřeli podobně jako Litovelsko a Uničovsko v březnu?
To není našim cílem. Kdybychom měli pocit, že je situace zcela mimo kontrolu, je to jedno z možných řešení. Avšak doufám, že k tomu nedojde a že se podaří vše udržet pod kontrolou, abychom nemuseli významněji zasahovat do činnosti firmy OKD. Na Karvinsku zůstávají opatření, která ještě nedávno platila v celé republice, takže žádné drama z hlediska protiepidemických opatření se neděje. Kdyby se aktivně netestovalo, měli bychom o mnoho méně infikovaných, jenže by lidé vůbec nevěděli, že nakažení jsou.

Lidovky.cz: V dole Darkov se nákaza objevila už v dubnu, teď je hlavně v dolech ČSM. Nedala se situace podchytit dříve?
Byla to doba, jež byla velmi rychlá a stresující pro všechny. Akutně se řešil celý kraj. Těžko teď říkat, co se mělo a nemělo. Nápor, který byl v dubnu a který zažíváme teď, je neporovnatelný. Tehdy byly tisíce lidí dávány do karantény. I proto si to měl každý zaměstnavatel prošetřit ve svých fabrikách proaktivně sám.

Lidovky.cz: Jak dlouho zpřísněná opatření v ohniscích nákazy vydrží?
Zhodnotíme to za dva týdny. Už po deseti dnech se ukáže, zda opatření vedla k něčemu pozitivnímu, či ne. Ale i s tím, jak je to teď, se dá žít. Důležité je, aby se to nešířilo dál. Aby si lidé neřekli: pojedeme do Ostravy do multikina, uděláme párty. To by se obrátilo proti Karviné i proti celému kraji.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.