Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Studentka s koronavirem z Karvinska jela na zkoušku. Může se to otočit proti celému kraji, varuje Maďar

Vozidlo záchranné služby v areálu dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde začalo další plošné testování v souvislosti s hromadnou nákazou covidem-19. foto: ČTK

Rozhovor
Praha - Rizikem pro Karvinsko je to, že se koronavirová nákaza může vynést ven z hornické komunity do jiné, což už se i stalo, říká pro server Lidovky.cz Rastislav Maďar, epidemiolog a vedoucí pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karantény.
  5:00

Lidovky.cz: Proč se teď koronavirová nákaza šíří v takové míře zrovna na Karvinsku v tamních dolech mezi horníky?
Pracují v podzemí a velmi natěsno v rámci provozu. Své způsobí i samotná cesta do hloubky v zaplněném výtahu, ten nemůže pendlovat tam a zpátky s pár jedinci. Jsou v šatnách, ve sprchách bez roušek a velmi blízko sebe. A řada z nich cestuje společně veřejnou dopravou, obzvlášť přijíždějí-li ze vzdálenějších oblastí či přes hranice z Polska. I proto se teď zavádí povinnost předkládat negativní PCR test na covid. Je to určitá prevence, jinak bychom museli omezovat vše, protože spousta Poláků jezdí pracovat do Škodovky a hodně pracovníků je i v jiných sektorech.

Lidovky.cz: Hygienici uvádějí, že ohnisko nákazy v dolech je ohraničené. Jaké je riziko pro ostatní obyvatele Karvinska?
Snažíme se poukazovat na to, co je důležité z hlediska prevence, alespoň do doby, než celá oblast absolvuje testy a než se nakažení i jejich kontakty ocitnou v karanténě. Pak by měl počet nových pozitivních případů klesnout. Že teď roste, bylo jasné, je to díky tomu testování. Virus tu stále latentně cirkuluje, každý si musí dávat pozor – a to nejen na Karvinsku.

Má-li kdokoli příznaky, měl by se jít nechat otestovat, byť to nakonec nemusí být virus. Pokud se lidé budou chovat zodpovědně, tedy když ti s příznaky vynechají hromadné akce a vyhnou se návštěvám v rizikových zařízeních, je šance, že to zůstane pod kontrolou. Rizikem je i bezpříznakovost a to, že se nákaza může vynést ven z hornické komunity do jiné, což se i stalo.

Epidemiolog Rastislav Maďar.

Epidemiolog Rastislav Maďar.

Lidovky.cz: Dokázali jste vystopovat, jak velká je ona nekázeň mezi lidmi, o níž v pondělí mluvil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch?
Například se přihodilo, že studentka z Karvinska šla navzdory příznakům nemoci na zkoušku na vysokou školu do jiného regionu. A protože roušku mít na zkoušce nemusela, vyblokovala celou zkušební komisi. Test měla pozitivní. Anebo manželský pár – také byl příznakový a nakonec i covid pozitivní, a přesto šel na svatbu. Naštěstí jen menší, takže se nic dramatického nestalo. Ale jde o princip, který hrozí tím, že to opravdu bouchne.

Lidovky.cz: Pokud by křivka počtu nakažených v oblasti nadále rostla, je možné, že byste Karvinsko a okolí uzavřeli podobně jako Litovelsko a Uničovsko v březnu?
To není našim cílem. Kdybychom měli pocit, že je situace zcela mimo kontrolu, je to jedno z možných řešení. Avšak doufám, že k tomu nedojde a že se podaří vše udržet pod kontrolou, abychom nemuseli významněji zasahovat do činnosti firmy OKD. Na Karvinsku zůstávají opatření, která ještě nedávno platila v celé republice, takže žádné drama z hlediska protiepidemických opatření se neděje. Kdyby se aktivně netestovalo, měli bychom o mnoho méně infikovaných, jenže by lidé vůbec nevěděli, že nakažení jsou.

Lidovky.cz: V dole Darkov se nákaza objevila už v dubnu, teď je hlavně v dolech ČSM. Nedala se situace podchytit dříve?
Byla to doba, jež byla velmi rychlá a stresující pro všechny. Akutně se řešil celý kraj. Těžko teď říkat, co se mělo a nemělo. Nápor, který byl v dubnu a který zažíváme teď, je neporovnatelný. Tehdy byly tisíce lidí dávány do karantény. I proto si to měl každý zaměstnavatel prošetřit ve svých fabrikách proaktivně sám.

Lidovky.cz: Jak dlouho zpřísněná opatření v ohniscích nákazy vydrží?
Zhodnotíme to za dva týdny. Už po deseti dnech se ukáže, zda opatření vedla k něčemu pozitivnímu, či ne. Ale i s tím, jak je to teď, se dá žít. Důležité je, aby se to nešířilo dál. Aby si lidé neřekli: pojedeme do Ostravy do multikina, uděláme párty. To by se obrátilo proti Karviné i proti celému kraji.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat