Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Těžce zkoušené Litovelské Pomoraví. Po koronaviru přišla komáří invaze, turisty místní vyhlížejí marně

„Jakmile jsme se trochu vzpamatovali z epidemie, chytli se novináři toho, že jsou u nás komáři, a hned jedeme nanovo. Snažíme se tu o reklamu, ale teď nám to komáři prakticky zabili,“ komentoval v hořké nadsázce starosta, byť se jim problém s komáří líhní daří eliminovat postřiky. foto: ČTK

Nejprve v březnu „proslavila“ Litovel na Olomoucku karanténa kvůli šíření koronaviru, pak čelila celá oblast komáří invazi. I proto tam teď marně vyhlížejí turisty, kteří by se nebáli přijet.
  5:00

„Jen čekám, kdy se k tomu všemu probudí i místní sopka. Lidé mají stále kvůli covidu pomyslný strach sem jet a přespat tady. Přitom není důvod,“ má jasno starosta Litovle Viktor Kohout. Rozhodl se proto návštěvníky do hanáckých Benátek v srdci Pomoraví cíleně nalákat. Zatímco má podle něj většina republiky obsazeno, o Litovli se to říci nedá.

Když armáda v březnu Litovelsko a Uničovsko na dva týdny zcela uzavřela, hrnula se i díky mediální pozornosti pomoc ze všech koutů republiky. „Na druhé straně jsme ale dostali nálepku a cejch: ‚Bacha!‘ Problém je, že to v mnoha lidech zůstalo,“ říká Kohout pro server Lidovky.cz.

‚Jako bychom byli zvířátka.‘ Okolí se bojí obyvatel z obcí, které byly na Litovelsku v karanténě

Zkušenost s koronavirem vnímá jako stigma s dlouhou setrvačností. „Když někam jedu a prohlásím, že jsem z Litovle, i recepční v hotelu se zarazí.“

Středomoravské město proslavené hlavně místním pivovarem hledá způsoby, jak na sebe v dobrém světle upozornit, tentokrát bez špatných zpráv o covidu, plošných testech, záplavách či přemnoženém hmyzu.

Příroda Litovelského Pomoraví patřila vždy k turisticky oblíbeným, v červnu ale...
Region totiž zasáhly v poměrně rychlém sledu dvě velké nepříjemnosti – v březnu...

„Jakmile jsme se trochu vzpamatovali z epidemie, chytli se novináři toho, že jsou u nás komáři, a hned jedeme nanovo. Snažíme se tu o reklamu, ale teď nám to komáři prakticky zabili,“ komentoval v hořké nadsázce starosta, byť se jim problém s komáří líhní daří eliminovat postřiky.

Není koho ubytovat

Začátek léta se v Litovli rozhodně nevyvíjel podle plánovaného scénáře. „Vodáci jezdí, ti mají tuhý kořínek, ale co se týče klasických rodin s dětmi, které navštěvují zámky a hrady v okolí či cyklostezky nebo přírodní biotop a zůstávají třeba týden, u nich zájem citelně poklesl. Je to vidět i v restauracích,“ vyjmenoval starosta Kohout s tím, že se snaží nastartovat i místní ekonomiku.

Litovel.

Příroda Litovelského Pomoraví patřila vždy k turisticky oblíbeným, v červnu ale mělo kupříkladu informační centrum v Litovli o polovinu méně turistů než loni. Radniční věž se mohla těšit jen pětinové návštěvnosti, místní muzeum na tom bylo ještě hůř. „Problémy nám může dělat i to, že jsou některé dotační programy vázány na indikátor návštěvnosti, i když asi budou i výjimky,“ uvedl starosta.

Že s čísly směrem k lepšímu zahýbal počátek prázdnin, potvrdila serveru Lidovky.cz Kateřina Gelová z litovelského informačního centra. Podle ní za tím stojí i větší prezentace města a lze očekávat, že se ještě letní sezona nastartuje.

Situace na Karvinsku se podle hejtmana Vondráka zhoršuje, nakažení už nejsou jen horníci

Nejvíce podle starosty Kohouta utrpěli majitelé penzionů, kteří lomí rukama nad nenaplněnými kapacitami. Jen ze 40 procent má apartmány obsazené kupříkladu Martin Pekař. Částečně se je snaží saturovat dočasnými pracovníky lokálních firem. Tradiční klientela jsou ale rodiny s dětmi a ty pobyty zrušily už v dubnu.

„Loni či předloni jsme měli léto vyprodané, letos jsme prázdní. Lidé i volají, že nás viděli ve zprávách kvůli komárům a že teď asi nepřijedou. Převládá to, že zde je něco špatného. Přitom třeba hygienické věci se u nás celou dobu dodržovaly abnormálně, protože jsme sami měli strach,“ řekl serveru Lidovky.cz Pekař. Ani prodloužený víkend v prvním týdnu prázdnin nikoho nepřilákal, byť jsou zvyklí na opak.

O něco optimističtěji hodnotí situaci Vojtěch Mráz, který nabízí ubytování v bývalé mlýnici v srdci Litovle. V minulých letech mívali sezonu zarezervovanou už od zimy.

„V létě jsme proto nebyli schopni nabídnout místo zájemcům volajícím na poslední chvíli, což nyní jsme, protože kapacita je naplněná asi z 50 procent. A během koronaviru jsme stihli práce, které byly naplánované až na další roky,“ zůstává pozitivní Mráz. „Odliv turistů je i výhoda pro ty, kteří strach nemají,“ dodává.

Více než města láká příroda

I v Uničově, který se v ohnisku nákazy v době koronavirové špičky nacházel také, zaznamenávají menší turistický ruch, ale tam to starosta Radek Vincour bere stoicky. Míní, že Češi sice tráví dovolenou uvnitř republiky, ale víc než města je přitahuje příroda.

Studentka s koronavirem z Karvinska jela na zkoušku. Může se to otočit proti celému kraji, varuje Maďar

„Uničov registruje malý nárůst turistů, ale srovnávat to s předchozími roky nejde. Osvědčila se hustá síť cyklostezek a celoprázdninový kulturní program – Uničovské kulturní léto. Komáří kalamita se nevyhne ani nám, stejně jako všem oblastem, kde na polích zůstaly velké laguny. Turistika v letošním roce je nepředvídatelná stejně jako letošní počasí,“ řekl serveru Lidovky.cz s tím, že radnice se musí snažit, jak se dá, aby tento sektor podpořila.