3. října 2013 18:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Studentské volby ovládla TOP 09 a Piráti. Propadli komunisti a ČSSD

Pivo s Karlem. I to je součástí předvolební kampaně TOP 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo s Karlem. I to je součástí předvolební kampaně TOP 09. | foto: Facebook Karla Schwarzenberga

PRAHA Studentské volby vyhrála TOP 09 s téměř 18 procenty hlasů, v těsném závěsu za ní skončili Piráti. Do sněmovny by mladí poslali ještě ANO, sociální demokraty, DSSS a ODS. Sdělila to Bohumila Beranová ze společnosti Člověk v tísni, která volby nanečisto ve čtvrtek a ve středu pořádala na 434 středních školách. Do hlasování se zapojilo 50.551 studentů.

TOP 09 získala 17,8 procenta hlasů, volilo ji 9000 středoškoláků. Pirátům dalo hlas o 39 lidí méně, celkově měli 17,73 procenta. Zatímco TOP 09 volili hlavně gymnazisté, Piráti bodovali u středních odborných škol a učilišť. Hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše skončilo na třetím místě s 13,44 procenty hlasů, ČSSD měla 8,01 procenta. Dělnická strana sociální spravedlnosti zaujala 7,15 procenta hlasujících, občanským demokratům hodilo hlasovací lístek 6,19 procenta mladých voličů.

Výsledky studentských voleb do Poslanecké sněmovny 2013

Pro zobrazení rozklikněte zde

Komunisti by se do sněmovny nedostali

Do sněmovny by už mladí nepustili například komunisty, Stranu svobodných občanů, Stranu zelených ani Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

"Řada studentů, kteří se studentských voleb zúčastnili, má již volební právo, ostatní ho brzy nabudou. Proto by svět dospělých neměl výsledky studentských voleb zlehčovat. To platí i pro politické strany," upozornil za organizátory Karel Strachota.

STUDENTSKÉ VOLBY 2010:

Projekt simuluje reálné volby, ve školách měli studenti volební místnost s hlasovacími lístky, plentou a urnou. Do voleb se školy hlásily dobrovolně, volit pak mohli všichni žáci starší 15 let. Smyslem je zvýšit zájem mladých lidí o politiku a veřejné dění, a do budoucna tak zvýšit i počet prvovoličů.

ČTĚTE TAKÉ:

Studentské volby už počtvrté

První volby nanečisto už si studenti mohli zkusit v roce 2010, kdy volili také do sněmovny. Loni se pak konaly studentské volby do krajských zastupitelstev a prezidentské volby. Hlasování mladých se vždy od výsledků opravdových voleb dost lišilo, bodovali u nich například Piráti, DSSS nebo umělec Vladimír Franz.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?