Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studentské volby ovládla TOP 09 a Piráti. Propadli komunisti a ČSSD

Česko

  18:49
PRAHA - Studentské volby vyhrála TOP 09 s téměř 18 procenty hlasů, v těsném závěsu za ní skončili Piráti. Do sněmovny by mladí poslali ještě ANO, sociální demokraty, DSSS a ODS. Sdělila to Bohumila Beranová ze společnosti Člověk v tísni, která volby nanečisto ve čtvrtek a ve středu pořádala na 434 středních školách. Do hlasování se zapojilo 50.551 studentů.

Pivo s Karlem. I to je součástí předvolební kampaně TOP 09. foto: Facebook Karla Schwarzenberga

TOP 09 získala 17,8 procenta hlasů, volilo ji 9000 středoškoláků. Pirátům dalo hlas o 39 lidí méně, celkově měli 17,73 procenta. Zatímco TOP 09 volili hlavně gymnazisté, Piráti bodovali u středních odborných škol a učilišť. Hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše skončilo na třetím místě s 13,44 procenty hlasů, ČSSD měla 8,01 procenta. Dělnická strana sociální spravedlnosti zaujala 7,15 procenta hlasujících, občanským demokratům hodilo hlasovací lístek 6,19 procenta mladých voličů.

Pro zobrazení rozklikněte zde

Komunisti by se do sněmovny nedostali

Do sněmovny by už mladí nepustili například komunisty, Stranu svobodných občanů, Stranu zelených ani Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

"Řada studentů, kteří se studentských voleb zúčastnili, má již volební právo, ostatní ho brzy nabudou. Proto by svět dospělých neměl výsledky studentských voleb zlehčovat. To platí i pro politické strany," upozornil za organizátory Karel Strachota.

STUDENTSKÉ VOLBY 2010:

Projekt simuluje reálné volby, ve školách měli studenti volební místnost s hlasovacími lístky, plentou a urnou. Do voleb se školy hlásily dobrovolně, volit pak mohli všichni žáci starší 15 let. Smyslem je zvýšit zájem mladých lidí o politiku a veřejné dění, a do budoucna tak zvýšit i počet prvovoličů.

ČTĚTE TAKÉ:

Studentské volby už počtvrté

První volby nanečisto už si studenti mohli zkusit v roce 2010, kdy volili také do sněmovny. Loni se pak konaly studentské volby do krajských zastupitelstev a prezidentské volby. Hlasování mladých se vždy od výsledků opravdových voleb dost lišilo, bodovali u nich například Piráti, DSSS nebo umělec Vladimír Franz.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?