Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Studie promořenosti Česka se podle Prymuly opozdí. Provinilci v chytré karanténě trestáni nebudou

Roman Prymula na tiskové konferenci Nemocnice Na Františku k převzetí seniorů s nemocí COVID-19. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha - Zhruba 28 000 lidí zařazených do studie, která má prokázat kolik lidí v populaci už nemoc prodělalo bez příznaků, budou testováni do týdne. Začátek odběru vzorků zpozdily podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly problémy s testy, řekl to na páteční tiskové konferenci po jednání vlády.
  19:07

Už dříve Prymula uvedl, že výsledky studie by pak měly být do týdne. Zjistit, kolik lidí bez příznaků už nemoc prodělalo, je podle odborníků potřeba pro to, aby bylo možné lépe předpovídat budoucí vývoj epidemie.

Prymula: Pravidla pro vycestování by se mohla v řádu týdnů zmírnit. Mluví se o cestách do Chorvatska a na Slovensko

„Chtěli jsme, aby ve všech centrech se provádělo testování jedním typem testů. Ale jak jich máme už asi pět typů, byť obdobných, tak jsme nebyli schopni postavit celý kontingent na jednom typu, se kterým se počítalo. V některých centrech se tak dělá validace nových typů, abychom je mohli použít,“ řekl náměstek.

Původně se mělo začít testovat v pondělí, podle něj dojde k posunu o jeden až dva dny. U lidí, kterým by vyšel rychlotest jako pozitivní, bude rovnou udělaný i odběr vzorku z nosohltanu pro běžný PCR test v laboratoři.

Rychlotesty z kapky krve by od příští středy měli začít testovat také praktiční lékaři. Zamířit by k nim po 14 dnech měli lidé, kteří měli nařízenou karanténu proto, že byli v kontaktu s nakaženým, ale test u nich byl negativní. Někteří to ale odmítají proto, že nemají ochranné pomůcky a zatím ani rychlotesty.

Nové odběrové místo na testování nákazy novým typem koronaviru.
Před Krajskou nemocnicí v Liberci vyrostl vojenský stan, který zapůjčila Armáda...

„Testy už jsou na krajích, v těchto dnech probíhá závoz ochranných prostředků. Věřím tomu, že většina praktických lékařů to zvládne, protože už dnes to zvládají pracovníci v sociálních službách bez větších problémů,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V domovech důchodců a dalších pobytových zařízeních sociálních služeb se pravidelně po dvou týdnech testují zaměstnanci.

Praktičtí lékaři mají ze všech lékařských odborností téměř nejvyšší průměrný věk, někteří jsou tak rizikovou skupinou nad 65 let a jsou tak koronavirem více ohrožení. Například Praha 6 zřídila jedno místo, kam mohou praktičtí lékaři své pacienty pro test na ukončení karantény posílat. Fungovat bude od pondělí. U lidí, u kterých byl test pozitivní, musí být nařízená karanténa ukončená dvěma negativními testy vzorků z nosohltanu.

Nikoho nebudeme pranýřovat

Paměťová mapa, která vznikne z dat mobilních operátorů jako součást takzvané chytré karantény, nebude podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly sloužit ke kontrole dodržování vládních nařízení. Lidé podle něj nechtějí dávat souhlas k využití svých dat, pokud nařízení porušovali. Chytrá karanténa se začala testovat před Velikonocemi na jihu Moravy a po Velikonocích v dalších částech Moravy a středních Čechách, má urychlit vyhledávání kontaktů nakažených lidí.

Chytrá karanténa pomůže oživit paměť, vyžaduje ale souhlas

Naprostá většina lidí v regionech, kde se chytrá karanténa testuje, podle náměstka s vytvořením paměťové mapy souhlasí. „Ptali jsme se těch, kteří nesouhlasili, a hlavní důvod byly obavy, že se pohybovali někde, kde neměli, a bojí se, že budou trestáni. Mohu dát veřejný příslib, že nebudeme pranýřovat nikoho za to, že byl někde jinde, než měl být,“ řekl Prymula. Podle něj je důležité vědět, jestli se člověk potkal s někým, koho mohl nakazit.

Podle náměstka se v regionech, kde se karanténa testuje, ukazuje, že systém výrazně napomáhá osvěžení paměti, zejména tam, kde se člověk pohyboval na více místech. „Mapa umožňuje zaznamenat místo, kde dotyčný jedinec strávil více než 15 minut, v některých případech 30 až 40 terčíků, kde se člověk za pět dní zpátky zastavil,“ doplnil Prymula.

Chytrá karanténa umožňuje po souhlasu nakaženého využít data o pohybu jeho mobilního telefonu za posledních pět dní k vytvoření vzpomínkové mapy míst, kde se pohyboval. Má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a je ho tedy třeba otestovat. Do tří dnů by pak hygienici měli všechny rizikové kontakty poslat do karantény. Na test budou moci dorazit zhruba za další dva dny vlastním autem na odběrové místo nebo k nim dorazí výjezdový tým.

Součástí systému je i 33 odběrových týmů armády, které posílí současnou síť pevných odběrových míst a sanitek, které jezdí do domovů. Má také manažerský software, který umožňuje řídit kapacity pro testování v laboratořích. Další nový program umožňuje sledovat vzorky od odběru až po automatické informování testovaného o výsledku.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...