Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak v tropech. Teploty se vyšplhají k 39 stupňům, vedra se udrží dalších 14 dní

Česko

  12:07
PRAHA - Sucho potrvá ještě nejméně 14 dnů. Pršet má sporadicky, teploty mohou vyšplhat až na 39 stupňů. I v druhé půlce prázdnin mají být teploty nadprůměrné. Pokud se předpověď vyplní, budou letošní prázdniny nejteplejší a nejsušší v historii měření. Informoval o tom ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav.

Nejvyšší teploty mohou vyšplhat až k 37 stupňům Celsia. foto: ČTK

Od počátku roku napršelo o 150 litrů na metr krychlový méně, než je obvyklé, což je téměř třetina srážek. Půda je na celém území vyschlá do hloubky 20 centimetrů, výjimkou jsou horské oblasti. Navíc ve velké části Jihočeského kraje, středního a horního Polabí se vlhkost půdy pohybuje na bodu vadnutí, kdy začínají usychat rostliny. Suchem v hlubších vrstvách půdy je nejvíce zasažený jih Moravy a část Polabí.

Na koupalištích pozor

  • Tropické teploty zhoršily kvalitu vody v pražských přírodních koupalištích. Hygienici nedoporučují koupání v rybníku Šeberák, čistotu vody oznámkovali čtyřkou z pětistupňové škály. 
  • Méně průhledná voda, ale ke koupání stále vhodná, je v koupalištích Džbán a Hostivař. Vyplývá to z údajů, které zveřejnili pražští hygienici na internetových stránkách.
  • Na Vysočině ve čtvrtek hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku kvůli zvýšenému výskytu sinic.
  • Pro vodní rekreaci je kvůli vysokému obsahu sinic nevhodný také rybník Černý na Jihlavsku.
  • V Královéhradeckém kraji platí i nadále zákaz koupání u autokempu u nádrže Rozkoš na Náchodsku. Po koupeli v Dachovech na Jičínsku hygienici doporučují osprchování čistou vodou.
  • První zákaz koupání v Karlovarském kraji je na Velkém rybníce v Hroznětíně. Kvalita vody se zhoršuje i na dalších vodních plochách v kraji, voda nevhodná ke koupání je také na karlovarské Rolavě nebo sokolovském Michalu.

Kvůli suchu bude v srpnu nadále ubývat vody v tocích. Nyní průtoky dosahují desetiny až poloviny dlouhodobých srpnových průměrů, ještě nižší jsou na přítocích středního Labe, střední Vltavy a v povodí Lužnice. Ubývat bude také podzemní vody. Mimořádné sucho už ukázalo 54 procent sledovaných vrtů.

Teploty v Česku mohou v pátek a sobotu přesáhnout 38 stupňů. Informoval také ve čtvrteční výstraze před vedry Český hydrometeorologický ústav. Silná vedra zasáhnou celou republiku. V neděli teploty klesnou, ale pouze přechodně.

I ve čtvrtek zasáhnou většinu republiky horka, rtuť se podle meteorologů dostane ke 36 stupňům. V dalších dvou dnech ale teplota možná ještě o několik stupňů vzroste. „V pátek a sobotu očekáváme na celém území (Česka) nejvyšší denní teploty do 38 stupňů Celsia. Ojediněle nelze vyloučit i teploty vyšší,“ oznámili pracovníci ČHMÚ.

Tropický víkend

Výstraha ústavu před velmi vysokými teplotami platí pro celou republiku od pátečních 10:30 do sobotních 20:00. Až v neděli se podle meteorologů vlivem studené fronty teploty vzduchu, zejména v Čechách, přechodně sníží. Pro celé Česko také stále platí až do odvolání rovněž výstraha před zvýšeným rizikem vzniku požárů.

Lidé by měli podle ústavu omezit v daných dnech kvůli horku pohyb a tělesnou zátěž venku a pobyt na přímém slunci. Zejména ve stojících autech na sluníčku by lidé neměli nechávat děti, ale ani zvířata. Meteorologové také doporučují pít dostatek tekutin, u menších dětí dva litry denně a u starších dětí a dospělých až tři litry. Kvůli suchu se nedoporučuje rozdělávání ohňů v přírodě.

Extrémní sucho

Nebývalé sucho letos trápí zemědělce. Sníží jim úrodu brambor, pícnin, kukuřice i chmele. Výnosy zeleniny klesnou o třetinu a pěstitelé tím přijdou asi o 600 milionů korun. Chovatelé skotu se začínají obávat kritického nedostatku krmení v zimním období.

Dobře se daří obilninám. Současné žně však přidělávají práci hasičům. V posledních týdnech mají plné ruce práce s hašením požárů na polích a v lesích, přičemž častou příčinou jsou závady na zemědělské technice. Jen v červenci hasiči vyjížděli k největšímu počtu požárů za posledních pět let.

Kvůli hrozícím požárům ve čtvrtek vydaly výstrahu i Lesy hlavního města Prahy. Přísný zákaz rozdělávání ohně a manipulace s ním se až do odvolání vztahuje na všechna místa, včetně ohnišť a piknikových oblastí.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....