Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lze kombinovat různé vakcíny? Je to možné, ale zatím k tomu nemáme dost dat, sdělil SÚKL

Covid 19

  18:25
Praha - O kombinování očkování dvěma různými vakcínami proti covidu-19 zatím podle Státního lékového ústavu (SÚKL) není dostatek dat. Podat jako druhou dávku vakcínu od jiného výrobce je možné, pokud není ta původní k dispozici, uvedl v tiskové zprávě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Michal Šula, MAFRA

Slovensko prodá a daruje většinu vakcín Sputnik V, v zemi je o ně slabý zájem

Média ve středu informovala o tom, že dvě různé vakcíny dostala německá kancléřka Angela Merkelová. První dávku měla od AstraZeneky, druhou od Moderny.

Data o bezpečnosti a účinnosti takových kombinací jsou kvůli malému vzorku zatím podle SÚKL jen orientační. „Výstupy z těchto studií naznačují, že kombinování vakcín bude pravděpodobně možné, je však potřeba doplnit další data,“ uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová. Dosavadní studie podle ní žádné problémy s bezpečností neukazují, výsledky dalších se čekají v dohledné době.

Do konce srpna bude mutace delta představovat 90 procent nových případů v Evropě, varovalo ECDC

Výjimečně je možné podat druhou dávku jiné vakcíny, než která byla podána jako první. V případě, že jde o vakcínu jiného typu, je aplikace na zvážení lékaře nebo očkovacího centra. Vakcína AstraZeneca je takzvaně vektorová, vakcíny Moderna a Pfizer/BioNTech jsou na principu mRNA.

Pokud by byly kombinovány různé typy, musí být očkovaný upozorněn, že to není v souladu s rozhodnutím o registraci vakcín.„Z pohledu SÚKL nyní platí, že očkování by mělo být dokončeno stejnou vakcínou, jakou bylo zahájeno. Tento postoj se může změnit na základě dalších výsledků studií,“ dodala.

V Česku bylo dosud podle dat o očkování podáno téměř 7,5 milionu dávek vakcíny proti novému typu koronaviru. Více než 81 procent z nich bylo od firmy Pfizer/BioNTech, asi 9,2 procenta od firmy AstraZeneca, u které bylo ale omezeno podávání lidem mladším 60 let. Dalších zhruba 8,6 procenta tvoří dávky vakcíny Moderna a asi procento vakcíny Johnson & Johnson, u které stačí aplikovat jen jednu dávku. Také u ní ale není doporučeno očkovat mladší 60 let.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat