Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Slovensko prodá a daruje většinu vakcín Sputnik V, v zemi je o ně slabý zájem

Ruská vakcína Sputnik V foto: ČTK

Aktualizováno
BRATISLAVA - Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200 000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19. Rozhodla o tom ve středu vláda premiéra Eduarda Hegera poté, co o tuto očkovací látku projevil zájem jen malý počet obyvatel země. Na Slovensko už se obrátilo několik států, které by chtěly Sputnik V odebrat, je mezi nimi například Argentina či země západního Balkánu.
  13:55aktualizováno  15:48

V očkování proti covidu-19 Slovensko přitom zaostává za EU. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu vybídla obyvatele, aby se nechali očkovat.

Na první nebo druhou dávku Sputniku V na pětimilionovém Slovensku čeká zhruba 14 000 lidí. Podle materiálu ministerstva zdravotnictví Bratislava počítá s prodejem a darováním celkově 160 000 dávek Sputniku V, které vystačí k očkování 80 000 lidí.

Zmíněnou zásilku Sputniku V, který dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), dovezlo Slovensko na začátku března. Okolnosti dovozu očkovací látky prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra. Očkovat Sputnikem V začalo Slovensko až zhruba před dvěma týdny, expirace dovezených vakcín nastane v létě.

Jednodávková verze ruské vakcíny.
Jednodávková verze ruské vakcíny.

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský už minulý týden řekl, že registrace zájemců o očkování Sputnikem V na Slovensku skončí v závěru června.

Bývalý slovenský premiér Igor Matovič, který stál u nákupu Sputniku V, ještě dříve v tomto roce a v době značného nedostatku vakcín tvrdil, že až půl milionu obyvatel Slovenska se chce očkovat pouze ruskou vakcínou. Původní kontrakt předpokládal, že Slovensko bude moci odebrat dva miliony dávek Sputniku V. V nynější vládě je Matovič ministrem financí.

Slovensko v očkování proti nemoci covid-19 zaostává za průměrem EU, v některých regionech země je zájem o vakcíny nízký. Prezidentka Čaputová se přidala k dřívějším výzvám představitelů vlády a vybídla obyvatele země, aby se nechali očkovat. „Jsem si jista, že nikdo netouží po tom, abychom se způsobem života i jen trochu vrátili do nedávné minulosti. Nečekejte, prosím, až na příchod třetí vlny, protože to už může být pozdě,“ řekla Čaputová. Dodala, že Slovensko, kde alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo dosud zhruba 36 procent obyvatel, zaostává v očkování i za Českem, Maďarskem a Polskem.

Hlava slovenského státu současně kritizovala opozici za to, že odrazuje lidi od očkování. Například expremiér a šéf nejsilnější opoziční strany Směr-sociální demokracie Robert Fico se dříve postavil proti očkování nezletilých.

Epidemická situace na Slovensku se dále zlepšuje, od příštího týdne bude v nejnižším stupni rizika podle národního protiepidemického systému zhruba třetina ze 79 okresů. Slovenské úřady mezitím potvrdily výskyt nakažlivější mutace koronaviru, varianty delta. Nakažená je osoba, která na Slovensko přicestovala z Ruska.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!