Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

V Praze epidemie stagnuje až mírně roste, sdělil Vojtěch. Podle Duška za to mohou mladší ročníky

Adam Vojtěch foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. Na středečním jednání sněmovního zdravotního výboru to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
  19:20

Lze kombinovat různé vakcíny? Je to možné, ale zatím k tomu nemáme dost dat, sdělil SÚKL

Nových případů za týden na 100 000 obyvatel je v metropoli 17,2, zatímco celostátní průměr je 7,5. V ostatních regionech je situace klidná, druhý nehorší Liberecký a Jihočeský kraj mají incidenční číslo devět.

„Asi to není tak, že bychom z toho dělali teď nějaké zásadní závěry, ale je to třeba zmínit,“ řekl poslancům Vojtěch.

Pokles v Praze se zastavil, zatímco mezi prvním a druhým červnovým týdnem byl pokles téměř 40 procent, o týden později to bylo 27 procent navíc. Nových případů jsou desítky denně.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se odhaduje na asi 1,22. „Za ten nárůst v Praze jsou zodpovědné zejména mladší ročníky,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Ve skupině 16 až 19 let je incidence na 100 000 obyvatel v Praze 31,5 a v celé ČR 12,9, u starší skupiny 20 až 29 let je to v Praze 59,9 a v celé zemi 15,6.

Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem

„Je to trochu déja vu. Takhle přesně se tak Praha chovala i minulé léto,“ řekl Dušek. „Každý má hned prvoplánovou interpretaci, že v Praze se otevřelo velké množství barů a nakazí se tam lidé. Možná je to pravda, ale potvrdit to v tuto chvíli nemohu,“ dodal. Už loni byla Praha několikrát nejhorším regionem, odborníci ale upozorňovali, že hlavní města všude na světě mají i při poklesu víc případů než jiné oblasti.

Z dlouhodobého pohledu virová zátěž podle Duška ve všech regionech klesá. Řada okresů zachytí jednotky pozitivních případů denně. Další prudký pokles podle něj nelze očekávat, protože hodnoty jsou velmi nízké. Krátkodobě může v regionech narůstat i reprodukční číslo.

„Připravme se na to, že virus nezmizí, v populaci zůstane, takže přes léto budeme vidět nějaká ohniska a lokální nákazy. Je potřeba to jenom sledovat, abychom si nevyrobili do podzimu někde nějaký potenciální problém nekontrolovaného šíření nákazy,“ dodal.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat