21. listopadu 2013 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svěrák 'metelesku blesku' žalovat nebude, i kvůli tragickému výsledku Bobošíkové

Zdeněk Svěrák při otevření muzea Járy Cimrmana v Příchovicích na Liberecku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Svěrák při otevření muzea Járy Cimrmana v Příchovicích na Liberecku. | foto: MAFRA - Bořivoj Černý

PRAHA Zdeněk Svěrák a příbuzní Ladislava Smoljaka nakonec nepodají žalobu na hnutí Hlavu vzhůru kvůli použití spojení "metelesku blesku" ve stranické hymně. Podle Svěrákova advokáta Františka Vyskočila totiž hrozí, že po neúspěchu ve volbách zanikne žalovaná strana. Předsedkyně Bobošíková naopak považuje celou kauzu za nesmysl a tento výsledek za jediné možné vyústění. Přiznala však, že budoucnost hnutí je nejistá.

Celé je to nesmysl, říká Bobošíková

Ještě v polovině října zvažoval advokát Zdeňka Svěráka a dědiců Ladislava Smoljaka, že podá žalobu na volební blok Hlavu vzhůru. Důvodem k tomu měla být hymna hnutí, ve které bylo použito slovní spojení metelesku blesku známé z filmu Marečku, podejte mi pero. Nakonec však z tohoto záměru sešlo.

"Další postup jsem probíral s klienty a dohodli jsme se, že žalobu podávat nebudou," řekl serveru Lidovky.cz Vyskočil. Předsedkyně Hlavu vzhůru Jana Bobošíková o tomto kroku nevěděla: "Já jsem o tom nebyla nijak informována." Rozhodnutí ji však nepřekvapilo: "Celou kauzu od začátku považuji za naprostý nesmysl, takže je to podle mě jediné možné realistické vyústění."

Tomáš Úlehla zareagoval slovy, že si Zdeňka Svěráka váží, ale není si vědom toho, že by poškodil jeho umělecká a autorská práva. "Moje právní zástupkyně paní Kubíčková velmi pregnantně odpověděla na dopis advokáta Zdeňka Svěráka a tím logicky pominuly veškeré důvody k dalšímu sporu," řekl exposlanec Úlehla a dodal, že se ještě poradí o nárokování náhrady nákladů spojených s jeho právním zastupováním.

Hrozí rozpad Hlavu vzhůru?

"Hlavním důvodem nepodání žaloby je skutečnost, že s ohledem na tragický výsledek tohoto bloku v předčasných volbách vůbec není jisté, zda se nerozpadne do skončení soudního řízení," tvrdí Vyskočil a doplňuje, že z tohoto důvodu nechtějí Svěrák ani Smoljakovi příbuzní vydávat další prostředky, když je výsledek nejistý. K budoucnosti bloku Hlavu vzhůru se vyjádřila i Jana Bobošíková: "Hnutí ve volbách neuspělo, takže je přirozené, že se jednotlivé složky hnutí radí, jak dál. Jak to nakonec dopadne opravdu nevím, neumím věštit z křišťálové koule," nevyloučila rozkol předsedkyně.

Ústav pro jazyk český dal za pravdu Svěrákovi

Kdyby přece jenom k soudnímu sporu došlo, Svěrákův právník by prý o svém vítězství nepochyboval. Vyžádal si i stanovisko Ústavu pro jazyk český k výskytu spojení metelesku blesku před premiérou filmu. "Bylo mi potvrzeno, že se toto slovní spojení v kartotečních záznamech lexikálního archivu před rokem 1976 nevyskytuje. S tímto důkazem standardně pracují i soudy, lze tedy dovodit, že je spojení skutečně původní a jedinečné a je zcela vyvráceno tvrzení, že bylo před vznikem filmu součástí české slovní zásoby," zdůraznil.

Píseň Metelesku blesku, pojďme pomoct Česku složil a také nazpíval bývalý poslanec ODS Tomáš Úlehla. Heslo metelesku blesku pochází z filmu Marečku, podejte mi pero, k němuž napsal scénář Zdeněk Svěrák spolu s Ladislavem Smoljakem. Exposlanec však popírá, že by se inspiroval u Svěráka. Vůbec si prý není vědomý, že by toto spojení znal z nějakého filmu. O celé kauze informoval server Lidovky.cz 2. října.

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?