Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdeněk Svěrák získal Vančurovu cenu. Za humor a humanismus

Kultura

  18:48aktualizováno  19. ledna 8:55
BEROUN - Mimořádné počiny v oblasti audiovizuálních děl odměnil výročními cenami Český filmový a televizní svaz FITES. Jednou z nich je Cena Vladislava Vančury za přínos české kinematografii, kterou v berounském kině Mír převzal scenárista a herec Zdeněk Svěrák. Udělena mu byla za profesionalitu, humanismus a humor, jimiž po léta neokázale kultivuje český film.

Zdeněk Svěrák získal Vančurovu cenu. Za humor a humanismus foto: ČTK

"Nepíšu proto, abych kultivoval, ale abych rozesmál a potěšil. Poslouchám, co lidé říkají, jak se chovají a leckdy mi v tom zazáří nějaký kamínek, který by mohl být základem vtipu," řekl Svěrák, který napsal scénáře k více než třem desítkám filmů včetně televizních. Jako herec se na filmovém plátně či obrazovce objevil v 60 rolích. Potěšilo ho, že se cena jmenuje po Vančurovi.

ČTĚTE TAKÉ:

"Byl to právě on, kdo říkal, že humor není jen smáti se, ale i lépe věděti. Když píšu scénáře jen pro ten štáb, který to točí, snažím se je psát dobrou češtinou. Takže by snad byl Vladislav se mnou spokojen," dodal.

Vančurova cena:

Vančurova cena se uděluje od poloviny 90. let. Mezi držiteli jsou Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Věta Chytilová, Arnošt Lustig, Miroslav Ondříček, František Filip a Drahomíra Vihanová.

Neméně prestižní ocenění nesoucí jméno exprezidenta Václava Havla, které od roku 2012 FITES uděluje za přínos díla občanské společnosti, získala režisérka Agnieszka Hollandová s autorem námětu a scénáře filmu Hořící keř Štěpánem Hulíkem.

"S režisérem Martinem Krejčím připravujeme celovečerní film Čekej tiše o jazzové zpěvačce Evě Olmerové. Po roce a půl hledání dramatického klíče jsme se pustili do psaní. Dostali jsme peníze od fondu kinematografie, štědrým partnerem je Česká televize," řekl Hulík o svém dalším projektu. První verze scénáře by měla být v červnu, ta finální koncem roku. Natáčení v produkci společnosti Nutprodukce má začít v roce 2016.

Scenárista, herec, textař a spisovatel Zdeněk Svěrák

Letošními laureáty Ceny Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla se stali režisér Jan Hřebejk a scenárista Dušan David Pařízek za film Odpad město smrt. Dětská porota, ustavená poprvé, ocenila režiséry Karla Smyczka a Martina Dolenského za televizní seriál Špačkovi v síti času.

Výroční ceny Trilobit Beroun 2013 porota vedená teatrologem Vladimírem Justem udělila Jaroslavě Pokorné za vynikající ztvárnění role statečné Palachovy matky ve filmu Hořící keř a režiséru Zdeňku Tycovi se scenáristkou Markétou Bidlasovou za film Jako nikdy, ve kterém zpracovali zdánlivě neatraktivní téma umírání.

Oceněný Zdeněk Svěrák

Držiteli mimořádné ceny jsou režiséři Pavel Paleček a Jan Bělohlavý za snímek Vrahem z povolání - Utrpení soudce Karla Vaše, který je portrétem tohoto nechvalně známého komunistického prokurátora.

Ceny získaly i dokumenty Kauza Cervanová a Hoteliér

Bylo uděleno i pět cen poroty. Získali je scenárista a režisér Robert Kirchhoff za dokument Kauza Cervanová, režisér Radim Špaček, scenárista Jakub Felcman a autor námětu Čestmír Kopecký za dokument Pod dlažbou je pláž, režisér Josef Abrhám ml. za dokument Hoteliér, kolektiv tvůrců a manažerů Muzea Karla Zemana včetně jeho patronky Ludmily Zemanové za hravou prezentaci jeho díla doma i v cizině a režisérka Adéla Komrzýová za kapitolu v dokumentárním pásmu Televizní oslava.

ČTĚTE TAKÉ

Anticenu Zlatý citrón porotci udělili scenáristovi Ivanu Hubačovi, režiséru Filipu Renčovi a ostatním tvůrcům seriálu Sanitka II jako symbolu profesního úpadku nezanedbatelné části původní dramatické produkce televize veřejné služby.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat