Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svoboda: Šlo o výbuch plynu, ne o teroristický útok

Slovensko

  15:07aktualizováno  20:40
PRAHA - Bohuslav Svoboda, primátor hl.m. Prahy, vystoupil na krátkém brífinku ohledně výbuchu v centru města, při němž byly zraněny asi čtyři desítky lidí, dalších 230 muselo být evakuováno. Uklidnil veřejnost slovy, že se jednalo o výbuch plynu, nikoliv o teroristický útok.

Záchranáři ošetřují zraněnou ženu po výbuchu v Praze. foto: Petr Topič . Lidovky.cz

"Nejdůležitější informací je, že se jednalo o výbuch plynu, nikoliv o teroristický útok," začal svůj projev Svoboda. Potvrdil to premiér Nečas, který získal informaci od ředitele BIS Jiřího Langa: "Informace, které jsou zatím k dispozici jednoznačně ukazují, že se nejednalo o teroristický útok. Já jsem se dnes sešel s ředitelem BIS, abych si potvrdil, že neexistuje žádná indikace něčeho jiného, než skutečně neštěstí, nikoliv například nějakého teroristického činu," řekl premiér.

Divadelní 5

Nejpozději v roce 1769 bylo poprvé zastavěno místo, kde stojí budova s adresou Divadelní 5. Původní stavení bylo v roce 1838 strženo kvůli úpravě nábřeží a budování Řetězového mostu. Parcelu pak zakoupil staroměstský obchodník F. A. Schönberger a v roce 1841 na ní začal znovu stavět. Plány na stavbu domu vypracoval F. Wolf, který podle připomínek Bernarda Gruebera navrhl i definitivní řešení fasády. Od konce 19. století proběhlo několik úprav v souvislosti s budováním obchodů. Dům je součástí Grueberovy úpravy nábřeží, dvou bloků domů po stranách parku s pomníkem císaře Františka I.

Zdroj: Národní památkový ústav

Nečas pevně doufá, že se potvrdí dosavadní informace, že nejsou oběti na životech. "Pevně doufám, věřím a modlím se za to, aby se tyto informace potvrdily," dodal Nečas.

"Výbuch byl mimořádně silný, silnější než před několika roky na Arbesově náměstí," uvedl Svoboda. "Poškodil danou budovu i budovy v okolí. Mimo jiné se vysypala i okna až do Bartolomějské ulice."

Výbuch zranil 40 lidí

 • Jedním z domů u Smetanova nábřeží v Praze kolem 10:00 otřásl silný výbuch. Přes původní dohady s největší pravděpodobností o způsobil výbuch plyn. Na místě bylo zraněno zhruba 40 lidí. 30 z nich potřebovalo lékařské ošetření, šest z nich byli cizinci.
 • Cizinci byli z Kazachstánu, Portugalska, Německa a Slovenska.
 • Jeden muž narozený v roce 1948 má těžká zranění, mladší žena má od výbuchu poškozené ucho.
 • Zasahovali záchranáři, hasiči i policie.
 • Policie uzavřela okolí, zastavila i dopravu na Smetanově nábřeží a na Národní třídě.
 • Budova, ve které nastal výbuch, patří státnímu podniku Řízení letového provozu, který ji pronajímá jiným firmám. Největším pronajímatelem je Galerie Zdeněk Sklenář. Její zaměstnanci ani majitel se nyní k celé události nechtěli vyjadřovat.
 • Evakuováno bylo 230 lidí, mimo jiné z budov Národního divadla, Akademie věd ČR či fakulty sociálních věd a filmové fakulty. Domy v okolí mají rozbitá okna.

Souhrnný článek o prvních hodinách po výbuchu čtěte zde.

Primátor několikrát poděkoval integrovanému záchrannému systému hasičů: "Do sedmi minut byla na místě hasičská záchranná služba, do čtvrt hodiny byl aktivován celý systém. Ukázalo se, že náš integrovaný záchranný systém skutečně funguje. Velmi jim děkuji."

Nečas také ocenil práci záchranářů: "Práce hasičů, lékařů, záchranářů i policistů tady byla naprosto perfektní. Koordinace velmi kvalitní. Rychlé dojezdové doby. Hasiči do pěti minut, policisté do sedmi minut, podobně i sanitky," řekl Nečas.

Ministr vnitra Jan Kubice vyjádřil účast i lidem z postižené oblasti. "Cítím jak s nimi, tak s každým, koho tragédie přímo či zprostředkovaně postihla," dodal ministr.

Fotogalerii si prohlédněte zde:

Žena zraněná výbuchem v Divadelní ulici.

Kolik nehoda bude stát

 • Podle prvních odhadů pojišťovny jsou škody na budově za zhruba deset milionů korun. Sdělil to Jiří Cívka, mluvčí Generali pojišťovny, u které je nemovitost pojištěna.
 • Připustil, že škody na budově mohou být vyšší, výbuch navíc poškodil i okolní domy. "První hrubý odhad škody je deset milionů korun. Je potřeba zdůraznit, že reálná výše škody bude záviset na posouzení budovy statikem. Jinými slovy, zda bude nutné budovu strhnout, či nikoliv," uvedl Cívka.

Svoboda dále uvedl, že dle vyjádření statika je nutné u budovy, v které došlo k výbuchu, zabránit zhroucení, které bezprostředně hrozí. Došlo totiž k propadnutí celého stropu a čelní stěna se vychýlila směrem do ulice.

ČTĚTE DÁLE:

Později byla oblast opět uzavřená, policie totiž zaznamenala další únik plynu tentokrát u kavárny Slávia, která je v blízkosti domu, kde došlo k prvnímu výbuchu.

Následně se provoz vrátil do normálu. Uzavřen je pouze pro pěší chodník na Národní třídě a Smetanově nábřeží. Řekl to krátce před 16:30 mluvčí pražské policie Tomáš Hulan: "V tuto chvíli je uzavřen pouze zmíněný chodník a tramvaje projíždějí zastávku Národní divadlo, která je na Smetanově nábřeží."

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!