Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svoboda: Vysoký představitel pražské topky se sešel s Hrdličkou a Rittigem

Bohuslav Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Odvolaný pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) tvrdí, že TOP 09 v Praze koordinuje postup s tzv. kmotry ODS. "Když se člověk dozví, že v jedné restauraci sedí vysoký činitel pražské topky s pány Hrdličkou a Rittigem, tak ho to zaujme," řekl Svoboda v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.

Končící pražský primátor Svoboda vygradoval svá ostrá slova na adresu bývalého koaličního partnera. Už v předchozích dnech mluvil o zradě a o tom, že Miroslav Kalousek (první místopředseda TOP 09 a ministr financí) a Tomáš Hrdlička (vlivný člen pražské ODS) se snaží současné vedené pražské ODS korumpovat mocí a rozbít - VÍCE ČTĚTE ZDE.

Svoboda svolal regionální radu ODS

Pražský exprimátor a šéf místních občanských demokratů Bohuslav Svoboda svolal na večer regionální radu ODS k situaci na radnici, kterou ve čtvrtek ovládla TOP 09. Svoboda řekl, že jednání rady by mělo přinést doporučení pro další postup občanských demokratů, ale ne zásadní rozhodnutí o případné nové koalici. Svoboda byl ve čtvrtek odvolán zastupitelstvem a s ním skončili všichni radní ODS, takže v radě města zůstali jen zástupci TOP 09.

"Nemáme ve vedení už žádné kmotry," řekl Svoboda Lidovým novinám. "Žádný Janoušek, žádný Hrdlička nemá na moji radnici sebemenší vliv. Což je možná taky důvod, proč pracují v synergii na tom, abychom padli, a kroky topky podporují."

Jméno politika TOP 09 nechtěl Svoboda prozradit

Podle Svobody se ve čtvrtek sešli Hrdlička, lobbista a kmotr Ivo Rittig a "vysoký činitel pražské topky". "Když se člověk dozví, že spolu seděli v jedné restauraci, tak ho to zaujme," podotkl Svoboda.

Nechtěl ale upřesnit, o jakého člena TOP 09 jde. "Řeknu jen, že to bylo ve čtvrtek."

Svoboda tvrdí, že boj s kmotry stál i za událostmi v roce 2011, kdy to bylo naopak jeho křídlo v ODS, které znenadání hodilo přes palubu ČSSD, svého tehdejšího koaličního partnera na pražské radnici. 

"Zásadní rozdíl je v tom, že koalici se sociální demokracií jsme uzavřeli poté, co jsme se sami odřízli od chapadel chobotnice. A po třech čtyřech měsících jsem zjistil, že v koalici máme ta chapadla z druhé strany, kde na ně nejsme schopni dosáhnout. Pokud jsme chtěli dodržet to, k čemu jsme se zavázali ve volbách, nemohli jsme tehdy pokračovat," vysvětloval Svoboda, proč se dohodl s TOP 09.

Velký rozhovor s Bohuslavem Svobodou si přečtěte v sobotním vydání deníku Lidové noviny.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!