Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Švýcarský soud potvrdil verdikt pro Koláčka a Krause v kauze MUS

Česko

  12:48aktualizováno  15:38
BASILEJ - Švýcarská nejvyšší soudní instance v hlavních bodech odmítla odvolání pěti odsouzených v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Švýcarský Spolkový soud rovněž uznal odvolání České republiky týkající se účasti v soudní proceduře a doporučil nižšímu soudu, aby přezkoumal tresty tří odsouzených. Ministerstvo financí následně informovalo, že Česká republika bude u švýcarských soudů uplatňovat náhradu škody.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Z plného znění rozsudků, které jsou ve francouzštině k dispozici na webu švýcarského Nejvyššího soudu, LN zjistily, že soud v plném rozsahu odmítl odvolání Antonína Koláčka a Petra Krause, kterým by tedy již nic nemělo bránit ve vykonání trestu. Švýcarská spravedlnost se ještě bude zabývat výší trestů pro zbylé tři obžalované, jejichž odvoláním tribunál v Lausanne částečně vyhověl. Jde o Marka Čmejlu, Jiřího Diviše a Oldřicha Klimeckého.

Z několika verdiktů o rozsahu několika set stránek rovněž vyplývá, že soud potvrdil rozhodnutí federálního trestního tribunálu v Bellinzoně z podzimu 2013 o zabavení peněz odsouzených exmanažerů MUS. Švýcarští vyšetřovatelé zadrželi na jejich švýcarských kontech v přepočtu přes 13 miliard korun (přes 600 milionů švýcarských franků).

Švýcarský soud v listopadu 2013 kromě odsouzení manažerů rozhodl, že ze zablokovaných peněz v kauze MUS neuvolní žádné peníze jako odškodné pro Českou republiku ani pro společnost Czech Coal Services, která je nástupcem MUS.

Kauza MUS: Při prodeji selhala BIS i ministři Zemanovy vlády

Federální trestní soud v Bellinzoně před čtyřmi lety potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz.

Nejvyšší švýcarský soud uznal odvolání České republiky, která se chtěla zúčastnit soudního projednávání případu jako poškozená strana, ale bellinzonský tribunál to zamítl z procedurálních důvodů. V pátečním prohlášení soud v Lausanne uvedl, že České republice mělo být umožněno se účastnit jednání, jakmile dala najevo záměr získat zabavená aktiva. Tribunál v Bellinzoně by se měl požadavky České republiky zabývat během další nezávislé procedury, uvedl Spolkový soud.

Koláček se léčí mimo ČR a text rozhodnutí zatím nezná. Do Česka se vrátí v první polovině ledna a komentář poskytne až po seznámení se s rozsudkem. „Srdečně zdravím z Indie, kde se léčím. Vracím se v lednu. Až se vrátím a seznámím se s rozhodnutím soudu, budu se moci teprve vyjádřit,“ zaslal v sms zprávě ČTK Koláček.

Kauzou se zabývá také justice v ČR. V květnu žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů. K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...