1. února 2013 18:01, aktualizováno  20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Inspekce našla stovky litrů neokolkovaných lihovin s etiketou Likérky Drak

Nelegální sklad lihovin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelegální sklad lihovin | foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

KARLOVY VARY Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla při kontrole v nelegálním skladu lihovin společnosti ALTALIMO, s.r.o. v Karlových Varech 320 litrů lihovin bez potřebných dokladů o původu, tzv. rodných listů a faktur. Na obalech byly etikety Likérky Drak a Milan Kwaczek.

Okamžitě zakázala uvádět alkohol do maloobchodní sítě. Inspekce sklad odhalila tento týden v areálu společnosti Altalimo, a to při pátrání po původu nelegálního alkoholu v maloobchodní síti.

Vyhnout se kontrolám
Kontrola se uskutečnila za asistence policistů a celníků, sdělil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ

Vzhledem k tomu, že provozovatel neregistroval sklad s potravinami a lihovinami u příslušného inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce, jedná se o nelegální sklad. Provozovatel se takto pokoušel vyhnout kontrolám, stojí ve zprávě inspekce.

Inspekce odhalila konkrétně 254 kusů spotřebitelských balení lihovin s etiketou Likérky Drak a 385 kusů spotřebitelských balení lihovin s etiketou společnosti Milan Kwaczek. Část lihovin také nebyla označena výrobní šarží. Jde tak o potraviny neznámého původu, které není povoleno uvádět do oběhu.

"To jsou významné indicie toho, že může jít o alkohol nelegálního původu. Jak už jsme se v minulosti přesvědčili, je rizikový z hlediska látek, které do nápoje nepatří," řekl Kopřiva.

Metanolová aféra

Aféra s pančovaným alkoholem propukla v Česku loni v září. Na otravu metanolem zemřelo doposud 41 lidí, poškozených je celkem 124. Nejvíce otrav i úmrtí je v moravských krajích.

Policie v této kauze obvinila už sedm desítek lidí, většinu z nich z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Třem ze stíhaných hrozí výjimečné tresty za úmyslné obecné ohrožení.

Likérka Drak
Ve skladu společnosti našla inspekce např. i pivo, víno, cukr, kávu nebo cukrářské výrobky. Pro tyto potraviny však nebyly zajištěny dostatečné hygienické podmínky pro skladování. Inspekce proto zakázala provozovateli dané prostory užívat.

Etikety Likérky Drak se objevovaly v souvislosti s metylalkoholovou kauzou. Jednatele likérky Pavla Čanigu loni na podzim vyšetřovali policisté, v listopadu však státní zástupce jeho stíhání zastavil, protože podezření vůči němu byla slabá. V lihovinách z jeho výrobny se našel smrtící metanol. Problémy měly už i výrobky s etiketou společnosti Milan Kwaczek z Dobré na Frýdecko-Místecku. Inspekce v nich našla denaturovaný líh, který lze objevit jedině v nelegálním alkoholu.

Výsledky testů složení zabavených lihovin by měla mít inspekce k dispozici příští týden.

hmHana Mazancová, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!