Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejméně deset Poláků zemřelo na otravu metanolem. Lahve byly z Česka

Svět

  18:22aktualizováno  28. prosince 10:33
VARŠAVA - Už deset lidí zemřelo v posledních dnech v Polsku na otravu závadným alkoholem a několik dalších bylo hospitalizováno. Podle polských vyšetřovatelů byly na některých lahvích s otráveným alkoholem české etikety.
Vodka (ilustrační foto)

Vodka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pět oběti má vánoční večírek ve městě Stargard u Štětína na severozápadě Polska. Podle policie je zabil jedovatý metylalkohol. Na konzumaci nápojů nakoupených zřejmě na místním trhu doplatili v noci na středu dva muži a dvě ženy. První pár lidí zemřel přímo na místě, další po převozu do nemocnice a pátou oběť přiznala policie v pátek v noci.

Tragická zpráva přišla také z jihu země. Jak uvedl ve čtvrtek večer ČRo Radiořžurnál, v obci Golkowice jen několik kilometrů od hranic s Českem zemřela tříčlenná rodina. "Na místě jsme našli prázdné láhve od alkoholu. Vyšetřovatel nařídil pitvu a teprve poté se dozvíme, co bylo příčinnou úmrtí," řekla mluvčí policie. Potvrdila, že na láhvích byly české etikety.

Metylalkohol si vyžádal také dva mrtvé ve městě Hnězdno na západě Polska.

ČTĚTE TAKÉ:

"Již máme jistotu, že oběti požily metylalkohol," potvrdil mluvčí policie Przemyslaw Kimon. Policie ze Štětína vyslala do Stargardu zvláštní tým, který má v období konce roku, kdy Poláci pijí víc alkoholu než jindy, zabránit dalším tragédiím.

Úřady vyzývají obyvatele země, aby kupovali lihoviny pouze z důvěryhodných zdrojů.

Modrá - Stargard, žlutá - Hnězdno, červená - Golkowice

Modrá - Stargard, žlutá - Hnězdno, červená - Golkowice

Série otrav metylalkoholem v České republice si v září a říjnu vyžádala přes 30 mrtvých. Česká policie určila dva hlavní viníky celé kauzy, kteří dali do prodeje jedovatou směs alkoholu a metylalkoholu.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...