• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Tažení proti opilcům: nehod je méně

Česko

Policie má první výsledky celoplošných kontrol na alkohol. Za leden odhalila 832 opilých řidičů. Opilci způsobili první měsíc v roce 314 nehod, 66 procent z nich mělo přitom v těle více než jedno promile alkoholu.

PRAHA Prvního ledna zahájila policie ofenzivu proti opilcům za volantem. Dechové zkoušky zavedla u všech silničních kontrol. Měsíc poté mají LN exkluzivně k dispozici první výsledky tohoto tažení.

Podle zběžného pohledu do statistik policie nad opilci vítězí. Opilí šoféři totiž první měsíc v roce způsobili 314 nehod, což je o dvacet procent méně než v lednu roku minulého. Klesl i počet usmrcených lidí. Zatímco loňský leden zemřelo kvůli podnapilým motoristům 9 lidí, letos dva.

Pokles počtu alkoholových nehod ale není jen dílem policie. Pomohlo k němu i velmi špatné počasí, které utlumilo dopravu. Jinak řečeno, především méně zkušení řidiči zamkli svá auta v garáži a přesedlali radši na hromadnou dopravu. „Sníh a náledí komplikovaly dopravní situaci a každý, kdo mohl, raději si jízdu autem rozmyslel,“ říká mluvčí dopravní policie Veronika Benediktová.

Celoplošné kontroly odhalily jen o 10 procent více opilců I když policie kontrolovala od Nového roku alkohol při každém silničním zátahu, řidičů v podroušeném stavu odhalila jen nepatrně více než při loňských nahodilých kontrolách.

Vyjádřeno čísly - policie během ledna přistihla 832 podnapilých šoférů, tedy jen o 82 více než za stejné období loňského roku, jenž byl k opilcům „tolerantnější“. Policisté však vylučují, že by svou práci nějak zanedbali. Za poměrně malým počtem odhalených opilců stojí podle Benediktové opět počasí. To jednak výrazně snížilo počet aut na silnicích, jednak dopravní policisty naprosto zaneprázdnilo. „Pozornost policistů byla zaměřena zejména na bezprostřední řešení dopravních komplikací,“ míní mluvčí.

Opilci, kteří havarovali, měli většinou nad 1 promile Většina lednových alkoholových nehod se stala v obcích. V zastavěném území havarovalo 72 procent opilců. Nejčastěji nezvládli své auto na místních komunikacích, tedy na různých příjezdech k domům a jiných vedlejších cestách. Je to logické. Právě takzvané místní komunikace, které jsou ve škále důležitosti silnic ještě pod silnicemi třetí třídy, jsou totiž v zimním období nejhůře sjízdné. Sypače a pluhy si jich prakticky nevšímají. Není tak příliš velkým překvapením, že naopak nejméně alkoholových nehod se odehrálo na dálnicích a silnicích první třídy, které jsou naopak udržovány poměrně dobře.

Opilci, kteří v lednu havarovali, se většinou nemohli vymlouvat na zbytkový alkohol. V 66 procentech případů totiž nadýchali více než jedno promile alkoholu. Ještě markantnější byl tento poměr v Praze, kde řidiči s více než jedním promile alkoholu tvořili 80 procent ze všech bourajících opilců.

Více než jednopromiloví pijani také způsobili obě smrtelné dopravní nehody. To však neznamená, že by řidiči s méně než jedním promilem v těle byli nějací andílci. Ti mají pro změnu na svědomí pět z celkem šesti těžce zraněných lidí při lednových nehodách s alkoholem.

***

Dva mrtví * Policie napočítala v lednu celkem 314 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. Zemřeli při nich 2 lidé a 6 osob se těžce zranilo. * V porovnání s lednem 2009 je to o 109 nehod méně. O sedm osob klesl počet usmrcených. * Během ledna policie odhalila 832 opilých řidičů. Od prvního ledna provádí dechové zkoušky při každé silniční kontrole. Počet přistižených opilců je ale jen o 10 procent vyšší, než byl v lednu loni. * Více než 66 procent řidičů, kteří v opilosti havarovali, mělo v krvi nad jedno promile alkoholu. * 72 procent alkoholových nehod se stalo v noci.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás