Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teplotní rekordy ve středu přepsala třetina stanic včetně Klementina

Česko

  17:48
PRAHA - I ve středu panovalo v Česku počasí připomínající spíše jarní měsíce než konec února. Nejvíce meteorologové naměřili ve Stříbře na Tachovsku a Kopistech na Litoměřicku, kde teploměr vystoupal na 18,6 stupně Celsia. Nové maximum dosáhlo i pražské Klementinum, kde se počasí sleduje soustavně od roku 1775.

Meteorologická věž v pražském Klementinu. foto: Facebook Národní knihovna

Dohromady teplotní rekordy pro 27. únor zaznamenala třetina ze 151 stanic, které měří alespoň 30 let, řekla Blanka Gvoždíková z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ještě tepleji má být podle předpovědi ve čtvrtek, další den se mírně ochladí.

Na 17 místech padaly teplotní rekordy. Zejména na západě Čech

Ve Stříbře padl rekord z roku 1994, který činil 16 stupňů. V Kopistech přepsali záznam z předloňského roku s hodnotou 14,9 stupně. Rekordní teploty naměřily i všechny pražské stanice včetně Klementina, kde automatická stanice ukázala 15,5 stupně. Dosud nejvyšší teplota byla tento den naměřena v Klementinu v roce 1966, a to 13,5 stupně. V pražském Karlově bylo ve středu 17,8 stupně.

Příjemné slunečné počasí ve středu panovalo na většině území republiky, převážnou část rekordů nicméně zaregistrovaly stanice v západních a středních Čechách, v Praze či v Libereckém kraji.

Autor: