27. února 2019 17:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Teplotní rekordy ve středu přepsala třetina stanic včetně Klementina

Meteorologická věž v pražském Klementinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meteorologická věž v pražském Klementinu. | foto: Facebook Národní knihovna

PRAHA I ve středu panovalo v Česku počasí připomínající spíše jarní měsíce než konec února. Nejvíce meteorologové naměřili ve Stříbře na Tachovsku a Kopistech na Litoměřicku, kde teploměr vystoupal na 18,6 stupně Celsia. Nové maximum dosáhlo i pražské Klementinum, kde se počasí sleduje soustavně od roku 1775.

Dohromady teplotní rekordy pro 27. únor zaznamenala třetina ze 151 stanic, které měří alespoň 30 let, řekla Blanka Gvoždíková z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ještě tepleji má být podle předpovědi ve čtvrtek, další den se mírně ochladí.

Ve Stříbře padl rekord z roku 1994, který činil 16 stupňů. V Kopistech přepsali záznam z předloňského roku s hodnotou 14,9 stupně. Rekordní teploty naměřily i všechny pražské stanice včetně Klementina, kde automatická stanice ukázala 15,5 stupně. Dosud nejvyšší teplota byla tento den naměřena v Klementinu v roce 1966, a to 13,5 stupně. V pražském Karlově bylo ve středu 17,8 stupně.

Příjemné slunečné počasí ve středu panovalo na většině území republiky, převážnou část rekordů nicméně zaregistrovaly stanice v západních a středních Čechách, v Praze či v Libereckém kraji.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz