Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tisíce granátů pod střechami z vlnitého plechu. Nemohli jsme to tam nechat, říká policie o zabavené munici

Afghánistán

  5:00
PRAHA - Česká policie se odhodlala k nebývale razantnímu kroku: bez souhlasu majitele odvezla a zabavila tisíce protitankových granátů, které ležely ve skladech zbrojovky Zeveta Bojkovice. „Porušeno bylo skoro všechno. Nemohli jsme riskovat,“ uvedl šéf policejní služby pro zbraně Zdeněk Bambas. Policejní experti se zjevně obávali, aby se neopakoval scénář z Vrbětic, kde muniční sklady roztrhaly nekontrolované výbuchy.

"Munice nebyla zabezpečena vhodným a předepsaným způsobem. Bylo to natolik vážné, že jsme si nemohli dovolit to tam nechat," uvedl Zdeněk Bambas, šéf Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

„Munice nebyla zabezpečena vhodným a předepsaným způsobem. Bylo to natolik vážné, že jsme si nemohli dovolit to tam nechat,“ uvedl Bambas, šéf policejního Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Právě jeho tým lidí na místě kontrolu prováděl. „Celé jsme to převezli minulý týden. Akce se účastnilo zhruba třicet policistů, techniku zajišťoval záchranný hasičský sbor a jejich lidé,“ dodal.

  • Policie v Zevetě Bojkovice zabavila 300 tun bezpečné munice, tedy asi 50 tisíc kusů RPG, a to kvůli špatnému skladování. Ve spolupráci s hasiči je minulý týden převezla do vhodného objektu v Jihočeském kraji.
  • Munice pocházela ze 70. a 80. let.
  • Důvodem bylo to, že objekt Zevety Bojkovice nesplňuje nařízení vlády číslo 338/200 Sb. o technických požadavcích pro zabezpečení přechovávaných zbraní nebo střeliva a o podmínkách skladování, přechovávání a zacházení s černým loveckým prachem, bezdýmným prachem a zápalkami.
  • Ve věci probíhá správní řízení, předběžné rozhodnutí o zabavení munice bylo vydáno právě v rámci tohoto řízení bez souhlasu majitele.
  • „Důvodem je především zajištění bezpečnosti do doby, než bude rozhodnuto o dalším postupu,“ uvedl za Policejní prezidium mluvčí Jozef Bocán.

Prohlídka skladů Zevety Bojkovice probíhala od prosince loňského roku, a to v návaznosti na výbuchy skladů v nedalekých Vrběticích. Šetření policie ukázalo, že přibližně 300 tun ručních protitankových granátometů (RPG) skladuje Zeveta v nevyhovujících podmínkách, informovala MF Dnes.

„Porušeno bylo skoro všechno. Nařízení vlády mluví o tom, jaké má být zabezpečení munice proti odcizení, zneužití nebo ztrátě, z jakého stavebního materiálu má být sklad postaven, jak mají být zamřížována okna, jaký certifikát mají mít trezorové dveře, předepisuje také elektronické zabezpečení. A to tam prostě nebylo,“ zhodnotil výsledky kontroly Bambas s tím, že zabezpečení bylo ze strany Zevety lehkovážné.

Popraskané zdi a plechová střecha

Server Lidovky.cz navštívil okolí skladů v téměř pětitisícových Bojkovicích v dubnu tohoto roku. Už v té době munici, přičemž některá se nacházela jen 300 metrů od plotu s ostnatým drátem, hlídala policie a několik skladů bylo obehnáno páskou. Některé z objektů měly popraskané zdi a plechovou střechu, některým budovám strop zcela chyběl.

Server Lidovky.cz navštívil sklady Zevety Bojkovice v březnu tohoto roku. Už v...

  • Zeveta Ammunition patří do holdingu Zeveta Bojkovice, který je dlouhodobě spojován s kontroverzním finančníkem Petrem Sisákem a který jej podle všeho ovládá. 
  • Předsedou představenstva Zevety Bojkovice je mimo jiné Sisákův otec Vladimír.
  • Vladimír Sisák stojí také za firmou Pyro-Technology, která je v současné době v likvidaci.

Zabavené zbraně přitom oficiálně patří společnosti Pyro-Technology, která je nyní v likvidaci. Se Zevetou má ale společný areál, stojí za ní stejné osoby a také ji zastupuje advokát Petr Vališ. Ten postup policie označil za nezákonný a podal proti němu odvolání.

„Sklady jsou v uzavřeném areálu, který má vnitřní i vnější perimetr. Jsou strážené službou, objekt je oplocen, jednotlivé sklady měly elektronické zabezpečení a pravidelnou strážní službu,“ uvedl Vališ na dotaz serveru Lidovky.cz. Jednotlivé připomínky od kontrolorů prý společnost Zeveta Bojkovice postupně plnila a chyby odstraňovala. „Od prosince jsme tam nainstalovali další elektronické zabezpečení, v červnu měly být nové trezorové dveře. Veškeré požadavky jsme průběžně plnili,“ dodal.

Symbolická snaha

K ráznému kroku bez souhlasu Zevety se policie nakonec uchýlila z toho důvodu, že jí došla trpělivost. Kontroloři na jednotlivé nedostatky upozorňovali v průběhu celé kontroly, podle Bambase je ale společnost plnila jen minimálně. „Když se ukázalo, že jsou zbraně nezabezpečené, nějakou dobu jsme se o to starali my. Jejich snahu bych ale označil za symbolickou, mimo reálný výsledek. Nakonec jsme zbraně odvezli, nemůžeme riskovat, že se něco stane,“ vysvětlil Bambas.

Policie hlídá sklady munice v areálu Zevety Bojkovice.

Zeveta se naopak bránila tím, že se jednalo o staré a prošlé granátomety, a tomu prý zabezpečení plně odpovídalo. „Všechny RPG mohou spíše sloužit jako baseballová pálka. Že by je někdo ukradl a něco s tím dělal, to je v zásadně nesmysl,“ uvedl právník Vališ. A požadavky policie označil za „nesmysl“. „My všechno plníme, protože nám to dali písemně. Jenže tím ze skladů uděláme papiňák. Kdyby náhodou bouchly, tak to neodejde nahoru, jak by mělo, ale celé se to roztrhá. A to je špatně,“ stojí si za svým.

K ráznému kroku bez souhlasu zevety se policie nakonec uchýlila z toho důvodu,...
Kontrola skladů Zevety Bojkovice probíhala od prosince loňského roku. Šetření...

Jenže podle Bambase neobstojí ani tento argument a je třeba se řídit platnou legislativou. „V průběhu kontroly naše požadavky neplnili. Zbraně až do poslední chvíle zabezpečené nebyly, tento stav trval půl roku. Museli jsme to řešit rezolutně. O tom, kdo má pravdu, rozhodne správní řízení,“ říká rozhodně. „Musíme se řídit zákonem a ne tím, co si myslí nějaký advokát,“ dodal Bambas.

Nefunkční protitankové granáty ohrozily vojáky. Stát chce zpátky 40 milionů

Není to přitom první spor, který Zeveta Bojkovice se státem má. Od loňského června se totiž s firmou soudí ministerstvo obrany, a to o bezmála 40 milionů korun. Peníze žádá od firmy Zeveta Ammunition, která vojákům do Afghánistánu dodala nekvalitní RTG (více čtěte ZDE).