Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tisíce praktických lékařů a lékáren zavřely. Peníze pro ně ale nejsou, řekl ministr

Česko

  8:18aktualizováno  10:54
PRAHA - Několik tisíc praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů se zapojilo do stávky proti nárůstu byrokracie, podfinancovaným praxím i zavedení elektronického receptu od ledna příštího roku. Mimo provoz bylo od 10.30 do 11.00 také asi 400 lékáren.

Protest praktických lékařů a lékárníků v Benešově. foto:  Michal Šula, MAFRA

Několik stávkujících lékařů ale ošetřovalo alespoň akutní případy. Někteří další sice stávku podporovali, ale ordinace měli otevřené v běžném režimu.

V Olomouckém a Libereckém kraji se zapojilo asi 80 procent praktických lékařů, ve Zlínském zhruba 90 procent, v Královéhradeckém více než 70 procent. Podobná situace byla i v dalších krajích. Například v jihlavském Domě zdraví ordinovali dva z celkových 17 praktiků, v poliklinice ve Žďáru nad Sázavou pak fungoval jen jeden praktik z 12.

Protest praktických lékařů a lékárníků.
Protest praktických lékařů a lékárníků.

Nemocnice na protesty reagovaly rozdílně. Strakonická nemocnice kvůli nim rozšířila ambulanci, další jihočeské nemocnice dostaly doporučení, aby zvážily, zda posílí provoz. Naopak nemocnice v Brně, Kyjově, Havířově nebo Břeclavi žádná speciální opatření nechystaly a případné pacienty ošetřili v ambulancích lékaři, kteří tam normálně ordinují. Žádný dopad stávka ráno neměla ani na velké nemocnice v Libereckém kraji.

Peníze pro praktické lékaře nejsou, řekl ministr

Peníze navíc pro protestující praktické, dětské lékaře a ambulantní specialisty v úhradové vyhlášce na příští rok podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) nejsou. Ze 16 miliard korun navíc půjde většina na zvýšení platů v nemocnicích a na drahou specializovanou léčbu. Zbývající čtyři miliardy korun byly rozděleny tak, aby bylo pro každého trochu. Ludvík to řekl na tiskové konferenci ke stávce části lékařů.

Lékárny se připojily později dopoledne a jen na půl hodiny. Chtějí dorovnání platby za vydaný recept na úroveň zrušených regulačních poplatků. Elektronický recept, který musí lékaři od roku 2018 vydávat, jim podle České lékárnické komory až třikrát prodlouží práci.

Navíc na rozdíl od lékařů nedostanou kompenzaci, aby nové povinnosti přizpůsobily své počítače. Lékaři budou muset od ledna příštího roku každý vystavený recept odeslat také na centrální úložiště. Podle protestujících je systém nepřipravený a nemá slibované možnosti, jako je kontrola souběhu a vzájemných působení předepsaných léků. Měl by být proto podle nich dobrovolný.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka řekl, že důvodem odmítání eReceptu není to, že by lékaři neuměli s počítačem. Nelíbí se mi jim ale další povinnosti, které na ně stát klade. Doktoři protestovali už minulý týden v úterý, zapojilo se jich až 12 000. Ordinace byly otevřené a lékaři měli na rukávech černé pásky jako symbol „pohřbívání“ jejich praxí. Úhradová vyhláška, proti které protestují, zatím není definitivní, hotová má být na konci října.

Autor: