Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

TOP 09 zablokovala své stránky. 'Párky s hořticí' jsou součást kampaně

Evropa

  9:08
PRAHA - Z webových stránek TOP 09 zmizel obsah. Místo kontaktů a informací nabízí pohled na ponožky v sandálech, vraždění kaprů i párky s hořčicí. Ačkoli se slogan "Kašlete na Evropu - Naše české speciality nám Brusel brát nebude" k evropsky orientované straně nehodí, jedná se zřejmě o součást kampaně voleb do europarlamentu. 'Hackerem' je zřejmě stejně tak jako před sněmovními volbami sama TOP 09.

Stojí za negativní kampaní opět TOP 09? foto: kasletenaevropu.czReprofoto

"Víme o tom a řešíme to," opakuje stejně jako před minulými volbami mluvčí TOP 09 Martina Týblová. Po dalších urgencích hovor ukončuje s tím, že informace odmítá poskytnout. Vše tak nasvědčuje tomu, že za antikampaní stojí paradoxně sama TOP 09.

Z oficiálních webových stránek se návštěvník nemůže nikam dále prokliknout. Jediný obsah tvoří video a série fotografií s 'typickými českými specialitami' - vepřovým se zelím a knedlíky, českým pivem, fotbalovými kapříky, Babišovými párky s hořčicí a ponožkami v sandálech, doplněné výzvou "Kašlete na Evropu, naše české speciality nám Brusel brát nebude."

Škromach v ponožkách a sandálech

Stránka TOP 09 se nevyhýbá ani útokům na své politické protivníky. "Každý přece ví, že nejlepší párky jsou od řezníka Babiše z Kostelce...Jedině s poctivým Babišovým chlebem," odkazuje k firmě ministra financí Andreje Babiše (ANO) Agrofert Holding, pod které patří i Kostelecké uzeniny a pekárny Penam. Bývalý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach je zase vykreslen jako průkopník kritizovaných ponožek v sandálech. Pro zachování dojmu cizího zásahu pak texty obsahují hromadu gramatických chyb.

Ve videu pak lidé odpovídají, komu může provokativní slogan patřit. Zatímco někteří dotázaní tipují sociální demokraty, ODS nebo dokonce Václava Klause, v klipu odpovídá i místopředseda topky Miroslav Kalousek. Provokativní billboard může podle něj přitáhnout velké množství posluchačů. "Že si spousta lidí řekne, že jim stačí pivo a vepřo-knedlo-zelo," říká Kalousek, který dlouhodobě podporuje úzkou spolupráci s EU. Jestli TOP 09 paradoxní antikampaň pomůže, se ukáže ve volbách do europarlamentu za měsíc.

ČTĚTE TAKÉ

K podobnému spuštění kampaní má TOP 09 blízko. Na úkor informování voličů si sama zablokovala stránky v září minulého roku kvůli kampani do sněmovních voleb. Předseda Karel Schwarzenberg byl tehdy znázorněn jako James Bond. V médiích se objevily informace, že stránka mohla být napadena hackery. Po nějaké době sama TOP 09 přiznala, že ji zablokovala sama. (Více čtěte ZDE.)

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...