16. listopadu 2017 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánkovi na kampaň přispěli bývalí i současní členové ODS, nejvíc podnikatel Veverka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
Prezidentská debata na Právnické fakultě: Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentská debata na Právnické fakultě: Mirek Topolánek. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Na kampaň bývalému premiérovi a někdejšímu předsedovi ODS Mirku Topolánkovi přispěli bývalí i současní členové ODS nebo lidé spojení s jeho politickou a podnikatelskou kariérou. V seznamu dárců se objevují jména bývalých ministrů Ivana Langera nebo Karla Dyby či Zdeňka Sedmíka, bývalého generálního ředitele firmy Čepro.

Mezi dárci je třeba bývalý poslanec za ODS a zastupitel Prahy 10 Jan Florián, který byl z ODS vyloučen společně s šedou eminencí pražské politiky Tomášem Hrdličkou v roce 2013 poté, co při hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka opustil navzdory názoru klubu ODS jednací sál. 

Topolánkovi Florián poslal 5000 korun, který řekl, že považuje za správné jeho kandidaturu podpořit z několika důvodů. „Především je Mirek Topolánek profesionál s velkými zkušenostmi v politice, má vynikající jméno v zahraničí a v neposlední řadě je to výrazný charismatický lídr plný sil,“ poznamenal.

Největší částka: 100 tisíc od Veverky

Z účtu, jehož majitelem je Langer, Topolánkovi přišlo 50 000 korun, od Dyby 3000. Langer, který byl ministrem vnitra v Topolánkově vládě, serveru Seznam.cz svou podporu bývalému stranickému šéfovi potvrdil. Zatím nejvyšší částka dorazila od Jaroslava Veverky, a to 100 000 korun. Podnikatel a dřívější liberecký zastupitel za ODS Veverka podle informací serveru Ekonom.cz z letošního léta asistoval u politické kariéry Topolánka nebo jeho bývalého přítele Marka Dalíka.

Mezi dalšími dárci se objevuje třeba jméno Martina Frélicha, což je zastupitel Prahy 5 a člen ODS, nebo bývalých poslanců za ODS Daniela Petrušky a za ČSSD Cyrila Zapletala, který několik let vedl hornické odbory. Josef Pavlata poslal 11 111 korun. Pavlata působil mimo jiné jako senátor. Tomáš Drápela, který s Topolánkem pracuje v Teplárenském sdružení, poslal 10 000 korun.

‚Velmi se na tu jízdu těším.‘

Topolánek měl ke čtvrtečnímu poledni na svém transparentním účtu asi 720 000 korun. Nejvíce penězi v řádu milionů korun zatím disponují jeho volební rivalové podnikatel a textař Michal Horáček, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, bývalý velvyslanec Pavel Fischer a bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek.

Topolánek oznámil svou kandidaturu na prezidenta jen krátce před koncem lhůty na podávání přihlášek do voleb. Členem Topolánkova volebního týmu se stal Jakub Horák, který byl před nedávnými sněmovními volbami mediálním stratégem úspěšné kampaně Pirátů a v minulosti se podílel například i na policejní náborové kampani Pomáhat a chránit. 

Své angažmá v Topolánkově týmu oznámil Horák minulý týden na svém facebooku. Mimo jiné uvedl, že situace v zemi potřebuje změnu a Topolánek k tomu má sílu. „Velmi se na tu jízdu těším,“ napsal Horák.

ČTK
  • 27Diskuse