29. listopadu 2017 16:28, aktualizováno  17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud bude řešit žalobu požadující zrušení kandidatur Topolánka a Hilšera

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Mirek Topolánek oznamuje, že bude kandidovat na prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek oznamuje, že bude kandidovat na prezidenta. | foto:  Dan Materna, MAFRA

BRNO Na Nejvyšší správní soud (NSS) se před vypršením lhůty obrátili nezaregistrovaní kandidáti na prezidenta Terezie Holovská a Josef Toman. Holovská se domáhá zrušení registrace Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka, a to kvůli tomu, že někteří poslanci a senátoři podpisem podpořili více kandidátů. Ministerstvo vnitra v duplicitě podpisů nevidí problém.

„Mohu potvrdit, že se touto žalobou budeme zabývat,“ uvedla mluvčí. Server HlídacíPes.org ve středu napsal, že žalobu prostřednictvím právního zástupce podala bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská, která se o prezidentskou kandidaturu původně také ucházela.

Holovská se domáhá zrušení registrace Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka, a to kvůli tomu, že někteří poslanci a senátoři podpisem podpořili více kandidátů. Ministerstvo vnitra v duplicitě podpisů nevidí problém.

Jedenáct uchazečů o prezidentský úřad, jejichž přihlášky odmítlo ministerstvo vnitra, má ve středu poslední možnost se odvolat. Veřejně tento záměr dříve ohlásil jen jeden z nich, Josef Toman, který protestuje proti tomu, že jej vnitro nepustilo do voleb, protože neměl dost občanských podpisů. 

Tvrdí, že kdosi odcizil archy se zhruba 75.000 podpisy na podporu jeho nominace. Archy prý poslal na vnitro. Ministerstvo přijetí tří balíků od Tomana potvrdilo. Nalezlo v nich prý ale jen tři archy celkem s 11 podpisy, zbytek zásilek tvořily nepopsané listy.

NSS rozhodne do 14. prosince. Celkem dostal před vypršením lhůty pět podnětů - jeden od Holovské, dvě podání od Tomana, další dva neidentifikované podněty odložil pro „absenci formy a elementárních náležitostí“.

Ministerstvo vnitra rozhodlo o registraci devíti prezidentských kandidátů, kteří podle něj splnili všechny zákonné podmínky nominace. Jejich připuštění k volbám už podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny zpochybněno být nemůže.

Odvolat by se proti svému nepřijetí mohli Petr Blaha, Daniel Felkel, Oldřich Fiala, Roman Hladík, Terezie Holovská, Libor Hrančík, David Chadima, Anna Kašná, Martin Ludačka nebo Karel Světnička.

Pokud seznam kandidátů nebude soudně doplněn, o prezidentský úřad bude v půli ledna soupeřit Miloš Zeman (SPO) s osmi vyzyvateli. Jsou jimi bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař Michal Horáček, bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté), předseda strany Rozumní Petr Hannig, diplomat Pavel Fischer a lékař Marek Hilšer.

ČTK
  • 21Diskuse

Najdete na Lidovky.cz