Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
30. listopadu 2017 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek zahájil kampaň. Nechce euro ani uprchlické kvóty, z EU by ale neodešel

Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Mirek Topolánek by jako prezident prosazoval pragmatickou a efektivní diplomacii, kladl by ale důraz i na lidská práva. Česká republika podle něj musí zůstat v Evropské unii, kritizuje ale některé unijní kroky. Odmítá politiku více azimutů a přesměrování země na východ.

Jednoznačně se staví proti přijetí eura a proti kvótám na přijímání uprchlíků. Topolánek to ve čtvrtek řekl na tiskové konferenci věnované zahraničněpolitickým tématům, kterou označil za začátek své prezidentské kampaně.

Mirek Topoláneks manželkou manželka Lucií Talmanovou.
Mirek Topolánek.

Bývalý předseda vlády a ODS označil projekt EU za zdařilý, připomněl, že její členové žijí 70 let bez války. Kritizuje ale neschopnost unie řešit některá témata týkající se třeba měnové politiky nebo uprchlické otázky. Není podle něj třeba mít rozsáhlou vizi směrování EU, ale stačí se vrátit k židovsko-křesťanským a osvícenským kořenům.

Česko si nemůže dovolit ‚kladače věnců‘ za prezidenta

Topolánek řekl, že by chtěl lidem v zahraniční politice vrátit bezpečí, hájit jejich práva, bránit svobodu, demokracii a lidská práva. Podotkl, že si Česká republika nemůže dovolit za prezidenta „kladače věnců“ nebo někoho bez politických zkušeností. 

Je přesvědčen, že by ji měl zastupovat někdo, kdo dokáže hrát tvrdou hru, kterou očekává. Zdůraznil, že lidé by neměli pod rouškou více azimutů připustit odklon země ze západu na východ. V zahraniční politice je podle něj třeba udělat změny a vrátit ji na cestu, kterou nastoupila po roce 1989.

Řekl také, že příští prezident bude muset být v NATO a Evropské unii daleko aktivnější než dosud. Za stěžejní označil dobré vztahy se sousedními státy. Hrdost chce Česku vrátit tím, že bude v zahraničí vystupovat velmi aktivně. Jako prezident by chtěl pragmatickou a efektivní diplomacii, ale zároveň by prosazoval tradiční zaměření české diplomacie na dodržování lidských práv.

Zeman prý hází Peršany, Kurdy a Araby do jednoho pytle

Topolánek je přesvědčen o tom, že ČR nyní nemá žádnou geopolitickou alternativu vůči členství v EU. „To neznamená, že souhlasím se vším, co se v Evropské unii děje,“ dodal. Situace v EU se navíc podle něj zhoršuje. Jednoznačně odmítá uprchlické kvóty i zavedení eura. 

Zdůraznil, že pokud by unie nebyla schopna bránit své schengenské hranice a připustí další migrační vlny, bude muset Česko ochránit své hranice samo. Podotkl, že Česká republika potřebuje spoustu pracovníků, očekává ale, že přijdou ze zahraničí lidé, kteří budou chtít pracovat, respektovat zákony a pravidla hry. „To jsou lidé, kteří zvyšují blahobyt této země,“ řekl.

Současného prezidenta Miloše Zemana zkritizoval za to, že nedělá rozdíl mezi například Peršany, Kurdy a Araby a „hází všechny do jednoho pytle“.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!