Premium

Trestní oznámení v kauze OKD jsme podat museli, říká v rozhovoru pirátský šéf vyšetřovací komise


Předseda sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD Lukáš Černohorský. | foto: ČTK

10. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha Po dvou letech bádání přišla sněmovní komise vyšetřující privatizaci těžební společnosti OKD s trsem trestních oznámení. „Pálí“ do politiků z 90. let, jako byl například exministr průmyslu Vladimír Dlouhý, ale také do bývalých špiček ČSSD, tedy bývalého premiéra Bohuslava Sobotky či exministra průmyslu Milan Urban. 

Ve výčtu nechybí Viktor Koláček a Zdeněk Bakala, bývalí majitelé firmy Karbon Invest, které doly spadly do klína. To vše s cílem připsat k průšvihu s privatizací ostravsko-karvinských dolů konkrétní jména a tváře.

Poslanci v závěrečné zprávě vyzvali státní úřady, aby podaly určovací žalobu, jež by vyjasnila, komu patří portfolio 44 tisíc hornických bytů. Předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti) v rozhovoru pro LN tvrdí, že ne vše, co se v kauze OKD stalo, musí být už promlčené. „Závěrečnou zprávu jsme doplňovali o některé věci, na něž jsme narazili. U něčeho policisté skutečně říkali, že se nemá podávat trestní oznámení. To se ale netýkalo těch trestních oznámení, jejichž podání komise nakonec schválila,“ hájí postup sněmovní komise Černohorský.

LN: Myslíte si, že justice může na základě vašich čtrnácti trestních oznámení zjistit něco nového?
Z mého pohledu určitě ano. Je možné, že policie některé věci odloží, protože došlo k promlčení. Vzhledem k tomu, že komise neměla přístup do interních systémů policie, kdy v některé věci například mohlo dojít k přerušení a přetržení lhůty pro promlčení. A to by pak nemuselo být promlčené. V komisi jsme se shodli, že podáme tato trestní oznámení a policie se s lhůtami vypořádá sama.

LN: Kupříkladu ztráta většinového podílu státu v OKD, k níž došlo v roce 1996, je už 23 let stará záležitost.
Kdybychom to nepodali a následně někdo řekl, že lhůta teprve uplyne, bylo by to špatné. Lepší varianta je podat oznámení a nechat zkoumat policii, zda došlo, nebo nedošlo k promlčení.

LN: Bývalý člen komise Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že přizvaní detektivové vám doporučovali některá trestní oznámení nepodávat. Bylo to tak?
Od letošního srpna, odkdy pan Zaorálek není členem komise (stal se ministrem kultury a musel komisi opustit, chystá vlastní zprávu z vyšetřování OKD – pozn. aut.), jsme to přehodnotili. Závěrečnou zprávu jsme doplňovali o některé věci, na které jsme narazili. U něčeho policisté skutečně říkali, že se nemá podávat trestní oznámení. To se však netýkalo trestních oznámení, která komise nakonec schválila podat.

LN: Proč si myslíte, že stát nepřestal vlastnit hornické byty po OKD? Nevléváte falešnou naději jejich nájemníkům, kteří už byli v minulosti několikrát zklamáni? Neslibujete pomyslné vzdušné zámky, když chcete po vládě, aby podala určovací žalobu na vlastnictví bytového fondu?
Existují právní názory, které říkají, že vložení bytového fondu do společnosti OKD bylo v rozporu se zákonem. Pouze soud může v důsledku říci, jestli pochybení bylo tak významné, že by tento akt byl zneplatněn od prvopočátku. Do toho vstupují nové faktory. Řešili jsme to s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových a s ministerstvem financí.

Existují totiž také názory, že sice můžeme mít pravdu, ale že mohlo dojít k takzvanému mimořádnému vydržení, a to k datu 30. ledna 2012. To je další věc, kterou musí ministerstvo financí vyhodnotit. Podnět pro určovací žalobu jsme podali. Sněmovní vyšetřovací komise totiž nemůže činit právní kroky. Právní legitimitu má v tomto případě jen vláda. Ministerstvo je schopné říci právní názor, v němž musí vyhodnotit i riziko případné arbitráže ze strany nabyvatele.

LN: Když jsem tuto otázku konzultoval s právníky a ekonomy, bylo mi řečeno, že by se tím mohlo zpochybnit vlastnictví několika stovek tisíc bytů v různých privatizacích. Toho se nebojíte?
Nyní běží soud v podobném případu, jako je OKD. Jde o byty na pražském sídlišti Písnice, které prodávala firma ČEZ. Tato žaloba sice byla smetena ze stolu, ale jen proto, že nájemci nemají legitimitu podat žalobu. Tu má jen stát. Proto se v tuto chvíli pohybujeme v rovině akademické debaty, dokud někdo nespustí soudní líčení.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

DOČÍST ČLÁNEK

iDNES Premium

Vyzkoušejte zdarma do 30. listopadu 2019.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!