Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Triky profesionála: jak vylepšit saláty

Česko

Češi jsou při přípravě i konzumaci salátů poměrně konzervativní. „Situace se zlepšuje, ale mnozí lidé znají jen okurkový salát a bojí se experimentovat,“ říká zástupce šéfkuchaře Restaurace Best Western Hotel Selský dvůr Milan Jiroš a radí: „Buďte kreativní.“

1 Ze všeho nejdůležitější je připravovat salát z čerstvých surovin. Je lepší si samozřejmě za kvalitu připlatit, ale zeleninu nemusíme nutně kupovat na trhu, kde to nejlepší seženeme hlavně brzo zrána. I mnoho marketů nabízí velmi kvalitní zeleninu. Vybírejte pokud možno tu nebalenou v celofánech a vždy na omak zkontrolujte její kvalitu. Například ledový salát musí při mírném zmáčknutí křupat, rajčata jsou nejlepší vybírat na kmínku a tvrdší. Zkuste ale použít například cherry rajčátka - jsou na rozdíl od rajčat mnohem pevnější a v salátu vypadají efektněji. Pokud do salátu dáváte olivy, přidávejte je vždy celé a bez pecek.

2 Zeleninu na salát spotřebujte nejlépe do druhého dne. Pokud budete salát skladovat v ledničce, stačí vzít misku,vyložit ji namočenou utěrkou a položit na ni salát, který na závěr přikryjete druhou vlhkou utěrkou. Salát si tak bude brát potřebnou vlhkost a neztratí nic ze své čerstvosti.

3 Přípravu salátu si nechávejme na dobu těsně před jeho podáváním. Saláty vždy lehce trhejte rukama - krájení neublíží jen ledovému salátu a čekance. Takto „roztrhaný“ salát opláchněte a nechte okapat na sítku.

4 Základem každé zálivky je olej, ocet, sůl a pepř. Bez oleje by některé netrávené vitamíny či látky vyšly z našeho těla ven, aniž bychom je využili. A protože je olivový olej mnohem zdravější než slunečnicový a je dnes cenově dostupný, doporučují ho odborníci používat právě do salátů. Komu však nechutná, ten ať se nezdráhá použít klidně slunečnicový, ale o to víc ať pak dbá na jeho kvalitu.

5 Zálivky lze donekonečna obměňovat. Velice oblíbená je kombinace oleje a balsamica, což je vinný ocet - je ale potřeba s ním zacházet opatrně. Ne všem totiž chutná. V každém případě pokud salát připravujete pro návštěvu, raději to se zálivkou nepřehánějte, ale můžete ji klidně postavit vedle, aby si salát dochutil každý podle své libosti. Salát nesmí v zálivce plavat, ale má jí být lehce pokapán. 6 Nemusíte dělat vždy klasickou zálivku, ale můžete vyzkoušet dresing ze zakysané smetany, do které přidáte česnek, červenou papriku a vámi oblíbené bylinky. Dresing poslouží nejen k salátu, ale chutná skvěle i ke grilovanému masu.

7 Nebojte se experimentovat. I z klasického zeleninového salátu můžete udělat lahůdku, když do něj nakrájíte třeba kousky avokáda. Pokud postrádáte rajčata, vyzkoušejte sušená. Můžete si nakoupit do zásoby celou sklenici a budou vám vždy po ruce.

8 Sůl vytahuje ze zeleniny vodu, takže situace, že vám po chvíli salát téměř plave ve vodě, je zcela běžný jev. Se solí by se to ale v žádném případě nemělo přehánět, hlavně u rajčat. Rajčata je možné také pokapat jemně citronem či lunetkou. V tomto případě již ale nepoužíváme ocet, který citron lehce nahradí.

9 Zajímavá a velmi jednoduchá zálivka je například z medu, olivového oleje a balsamica (rozmixuje se). Tato zálivka bude chutnat hlavně v salátu z rukoly a polníčku, který je typický svoji nahořklou chutí.

10 Pokud se nepřipravuje míchaný salát, který přímo vyžaduje míchání (ovšem lehce, nejlépe rukou), saláty se nemíchají. Sýr nakrájený na kostky se přidává až na úplný závěr. U balkánského sýru hrozí, že když ho ihned nesníme, tak se rozmáčí.

11 Nebojte se používat v salátech cibuli. Méně pálivá je čevená nebo šalotka.

12 Saláty jsou hlavně během letních měsíců vhodné konzumovat i jako hlavní jídlo. Velmi dobrý je salát s těstovinami, na které si můžete připravit italské pesto. To vyrobíte rozmixováním čerstvé bazalky, česneku, soli, olivového oleje a parmezánu. Touto „kaší“ ozdobte těstoviny a na závěr posypte ještě piniovými oříšky, nebo drcenými mandlemi. 13 Saláty chutnají skvěle samozřejmě s masem, ale také s rybami. V našich podmínkách však zcela postačí koupit tuňáka v konzervě. Je však nutné dbát na jeho kvalitu. Po vysypání z konzervy musí držet tuňák tvar a nesmí se rozsypat.

Autor: