Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Do konce týdne se rozhodne o zvýšení nemocenské. Mluvilo se o karanténním bonusu 250 či 500 korun za den

Česko

  11:59aktualizováno  13:38
Praha - Na podobě případného zvýšení nemocenské, které by mělo lidi motivovat k testování a trasování, se do konce týdne shodne tripartitní skupina. Vláda návrh projedná příští pondělí. Novinářům to po jednání tripartity řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Vláda asi bude muset prodloužit Antivirus, řekla Maláčová. Dle ní není spuštění kurzarbeitu od března reálné. Odbory navrhují protažení do konce dubna.

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí ČR. foto:  Michal Šula, MAFRA

Tripartita debatovala o bonusu 250 či 500 korun denně pro lidi v karanténě či o dočasném navýšení nemocenské pro všechny ze 60 na 90 procent redukovaného průměrného výdělku. Odbory jsou pro dočasný růst nemocenské, zaměstnavatelé s modely nesouhlasí.

„Dohodli jsme se, že se pracovně na nějaké verzi shodneme. Návrh bude předložen vládě příští týden,“ řekla Maláčová.

Někteří ekonomové, experti na sociální problematiku i odbory poukazují na to, že kvůli propadu příjmu se lidé nechtějí nechat testovat, aby případně s potvrzeným covidem nemuseli do izolace. Lidé s pozitivním testem zase nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Testování a trasování vidí odborníci jako cestu z plošných uzávěr, než skončí očkování.

ČSSD se tulí k Zeleným. Žádaná nevěsta si klade podmínku: žádná spolupráce s Babišem

V nemoci i karanténě dostává zaměstnanec 60 procent redukovaného průměrného výdělku. V prvních 14 dnech mu tuto náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel. Česká správa sociálního zabezpečení evidovala za první letošní měsíc k 24. lednu 61 800 karanténních e-neschopenek. Podle údajů ministerstva zdravotnictví přibylo v Česku za tu dobu 207 900 nakažených s potvrzeným koronavirem.

První návrh počítá pro lidi v karanténě s příspěvkem 250 korun za den. Zaměstnanci s měně než polovičním úvazkem a pracovníci na dohodu by dostávali 125 korun. Bonus by jim vyplácel zaměstnavatel, a to nejvýš po deset dnů. O výdaje by si pak snížil sociální odvody. Podle druhé varianty by příspěvek činil 500 korun za den. Podle Maláčové by byl stanoven strop, aby lidé s nižším výdělkem na nemocenské nedostali víc, než když chodí do práce. Třetí verze zahrnuje dočasné zvýšení nemocenské na 90 procent základu výdělku pro všechny. Týkalo by se to lidí v karanténě i nemocných v pracovní neschopnosti.

Pokud by bylo v karanténě kolem 50 tisíc lidí, měsíční výdaje na příspěvek 250 korun by činily podle Maláčové 125 milionů. U bonusu 500 korun by to bylo 200 milionů a u vyšší nemocenské 2,3 miliardy, uvedla ministryně.

„Tripartita se shoduje na tom, že dává smysl motivovat. Zatím se všichni rozchází v tom, jakou formou by to mělo být,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Klonil by se k vytvoření nové dávky pro lidi s nízkým příjmem. Podle Maláčové by to bylo administrativně náročné a zavedení by trvalo měsíce.

Odbory navrhují dočasné zvýšení nemocenské. „Vláda s tím nemusí řešit žádné další problémy. Nemusí hlídat průměrný výdělek, do kterého se bonus proplatí. Lidé si zaslouží, aby se nemuseli bát, že je někdo vytrasuje, nebo že jsou nemocní,“ uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Dodal, že premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí na tripartitě „víc blížil“ k dočasnému zvýšení nemocenské do konce června.

Zaměstnavatelé se obávají toho, že by se nemocenská mohla se zvýšením náhrad zneužívat a nemocných pracovníků by přibylo. „Pro nás není přijatelná žádná varianta,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle něj příspěvek není systémový a dobře připravený. Dodal, že firmy přijaly hygienická a protiepidemická opatření a potřeba je hlavně očkovat a posílit testování.

Autor: