Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trump pozval Babiše v březnu do Washingtonu. Jde o vyvrcholení našich vztahů, reaguje premiér

Česko

  15:54aktualizováno  18:48
Praha - Prezident Donald Trump pozval na 7. března do Washingtonu premiéra Andreje Babiše, oznámil na ve středu na Twitteru velvyslanec USA v Praze Stephen King. Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie. King očekává brzké oficiální potvrzení pozvání z Bílého domu.

Donald Trump foto: Reuters

„Je mi potěšením, že vás mohu informovat o tom, že prezident Trump oficiálně zve premiéra Andreje Babiše na návštěvu do Washingotnu 7. března na znamení našeho silného bilaterálního vztahu. Oznámení Bílého domu bude brzy následovat,“ uvedl na Twitteru velvyslanec King.

20.února 2019 v 16:22, příspěvek archivován: 20.února 2019 v 16:26

I’m pleased to report that President Trump has extended an official invitation to Prime Minister @AndrejBabis to visit Washington on March 7 as a symbol of our strong bilateral relationship. A White House announcement is forthcoming soon. @strakovka

„Myslím, že je to vyvrcholení našich vztahů se Spojenými státy a tento rok si připomeneme 20 let vstupu do NATO. Ty naše vztahy byly za poslední dobu velice intenzivní,“ komentoval oficiální pozvání Babiš, který je aktuálně na návštěvě Izraele.

„Byl tady Paul Ryan, byl tady ministr energetiky, ministr obrany, takže já jsem s panem prezidentem Trumpem velice krátce mluvil na zasedání NATO, na mírové konferenci v Paříži, takže ty naše ekonomické vztahy jsou velice intenzivní a je samozřejmě plno témat, které můžeme našemu spojenci sdělit a v tomhle směru se na tu návštěvu samozřejmě těším,“ doplnil premiér.

O pozvání do Bílého domu dlouhodobě usiloval prezident Miloš Zeman. Český prezident jako jeden z mála světových politiků veřejně podpořil Trumpa už během volební kampaně v roce 2016.

Po Trumpově zvolení Hrad uvedl, že český prezident dostal pozvání na schůzku s novým americkým prezidentem na jaro 2017, setkání se ale dosud neuskutečnilo. Nedávno Zeman s odvoláním na velvyslance USA v ČR Stephena Kinga uvedl, že schůzka s jeho americkým protějškem je nepravděpodobná.

Babiš Trumpovi po jeho zvolení gratuloval, zároveň ale uvedl, že americký prezident nebyl ve své předchozí činnosti příliš úspěšný byznysmen. „Já se vší skromností jsem trošku lepší podnikatel, protože jsem nikdy nezbankrotoval a moje firma, co jsem slyšel, zatím platí svoje závazky,“ uvedl tehdy.

‚Žádná soutěž mezi mnou a prezidentem’

LN v první polovině února napsaly, že Babiš po cestě do USA netouží, důvodem měla být nejistota premiéra, jaká by byla reakce Hradu na takovou cestu. „Tady nebyla žádná soutěž mezi mnou a prezidentem, protože si myslím, že to pozvání jsem dostal proto, protože prezident Trump má plnou moc a v rámci našeho politického uspořádání je ta plná moc v rukou vlády,“ uvedl Babiš ve středu v reakci na pozvání.

Hospodářské noviny koncem ledna napsaly, že Babišovi otevřela cestu do Washingtonu kauza Huawei. Před hardwarem a softwarem čínské společnosti varoval před Vánocemi český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který je označil za bezpečnostní riziko. Spojené státy o rizicích spojených s čínskými komunikačními společnostmi mluví dlouhodobě.

USA má také zájem o některé významné české zakázky. České ministerstvo obrany například plánuje nakoupit 12 víceúčelových vrtulníků, mezi hlavními uchazeči jsou právě americké firmy. Americká společnost Westinghouse by se také mohla ucházet o dostavbu českých jaderných elektráren.

Ministerstvo: Úspěch české diplomacie

O pozvání Babiše do Bílého domu chtěl při své návštěvě Spojených států usilovat ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který do Washingtonu odletěl ve středu. Ministerstvo zahraničí na Twitteru uvedlo, že Petříček bude ve Washingtonu jednat o agendě schůzky. Krok americké administrativy Černínský palác uvítal.

„Jde o úspěch české diplomacie, který jen podtrhuje výbornou úroveň česko-amerických vztahů,“ dodalo ministerstvo.

V úterý Petříček novinářům řekl, že tématy schůzky by měly být bezpečnost, vzájemný obchod a spolupráce v oblasti inovací, vědy a výzkumu. Na Twitteru uvedl, že během své návštěvy Spojených států bude jednat o detailech návštěvy Babiše v Bílém domě a o „oživení možnosti návštěvy“ Trumpa v ČR. Trumpa Petříček zmínil chybným odkazem na twitterový účet.

Babiš však v úterý na Petříčkova slova reagoval kriticky. Během návštěvy Izraele uvedl, že Petříčka nepověřoval, aby mu setkání s Trumpem dojednal. „Určitě pan Petříček nemá za úkol něco dojednávat. Pokud jsou nějaké schůzky, tak si je dojednávám sám,“ řekl novinářům.

Autoři: ,