Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tryskáčem za tenisem: na palubě kmotr Rittig i kapitáni ČEZ Roman a Beneš

Davis Cup

  6:00
PRAHA - Nově objevené fotky ilustrují, jak blízko měl už před lety Ivo Rittig k šéfům polostátního gigantu ČEZ. Jde o vůbec první společné snímky Martina Romana a vlivného lobbisty.

O čem asi Ivo Rittig s Martinem Romanem debatovali? foto: Lidovky.cz

Byl to rok, kdy si Mirek Topolánek užíval léto v italském poloostrově Monte Argentario. A ve stínu takzvané Toskánské aféry odletěl soukromý tryskáč na Davis Cup do chorvatské Poreče. Na palubě se sešli zajímaví pasažéři: tehdejší šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman, dvojka společnosti Daniel Beneš a - lobbista Ivo Rittig.

Z VIP zájezdu vznikla fotokniha, kterou se nyní LN podařilo získat. Dosud nepublikované snímky nejsou jen dokladem zlatých časů, kdy měl vyšetřovaný obchodník s vlivem Rittig přístup do nejvyšších politických a byznysových pater. Fotodokumentace může doplnit skládačku, kterou aktuálně sestavují policisté z protimafiánského útvaru: polostátní ČEZ v té době začal ve velkém investovat do solárních elektráren a mimo jiné se schylovalo k miliardovému odkupu obřího projektu Amun.Re v severočeské Ralsku, za nímž podle řady indicií mohl stát právě Rittig.

Kauza Amun.Re

ČEZ v roce 2010 odkoupil za stamiliony solární parky od firmy Amun.Re mediálního magnáta Martina Shenara. Nepřímým vlastníkem byla kyperská firma, v níž figurovali právníci lobbisty Ivo Rittiga. Policie vyšetřuje cenu kupovaných elektráren a případné další beneficienty obchodu. 

Ale nejen to. ČEZ pár měsíců po výletu do Poreče vypsal desetimiliardovou zakázku na provoz datových center, o níž se ucházela i neprůhledná firma Alseda. A v ní opět figurovali lidé z Rittigovy blízkosti.

Kdo platil? My ne!

S pětiletým odstupem se kontury výletu pro vyvolené skicují nanejvýš obtížně. Účastníci zájezdu si na detaily buď nevzpomínají, anebo rovnou nekomunikují. Otázkou tak zůstává, kdo cestu letounem Gulfstream 550 platil. 

Zpáteční let z Prahy na letiště v chorvatské Pule, kde podle fotografií přistáli, vyjde minimálně na 600 tisíc korun. Jak zjistil server Lidovky.cz u soukromých aerolinek, hodinová sazba za cestu letadlem této kategorie se při plném obsazení pohybuje kolem 12 tisíc eur za hodinu, což znamená asi 300 tisíc korun. Do Poreče přitom cesta trvá právě zhruba hodinu. 

ČTĚTE TAKÉ:

Český tenisový svaz odmítl, že by byl sponzorem letu právě on. "Od nás určitě žádný privátní jet v životě neletěl. To vám garantuji," reagoval prezident svazu Ivo Kaderka. 

Na zápasy Davis Cupu sice Česká sportovní, marketingový partner svazu, letecké zájezdy pořádá, avšak pronajímá si klasické dopravní letouny pro 150 lidí.

Kauza Alseda 

Společnost Alseda Data se v roce 2010 v konsorciu velkých společností jako Telefónica O2 ucházela o desetimiliardový tendr ČEZu na provoz informačních technologií. V představenstvu i dozorčí radě firmy se opět objevovali Rittigovi spolupracovníci.

Poté, co média upozornila na neprůhlednou vlastnickou strukturu Alsedy, ČEZ tendr zrušil. 

Nemohla soukromý tryskáč platit firma ČEZ? "Zmíněnou výpravu na finále Davis Cupu v Poreči v roce 2009 jsme neorganizovali ani nefinancovali," řekl Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ. Vedení firmy se podle něj tenisové akce zúčastnilo na pozvání tenisového svazu. Jak se dostali na palubu společně s Rittigem a kdo cestu platil, už ale s ohledem na časový odstup od události nedokáže zjistit. "O tom, kdo všechno byl pozván a jakým způsobem byla organizována doprava, nemáme relevantní informace," opakoval Kříž.

Kaderka z tenisového svazu nakonec připustil, že pozvánku Romanovi a spol. poslat mohli. "Je to možné, protože ČEZ byl dlouhá léta jedním z hlavních sponzorů. Ale určitě tam s námi neletěli a my jsme nikomu z nich cestu neplatili," trval na svém Kaderka.

O moc sdílnější nebyl ani Martin Roman. "Netjets jsem já určitě ani nevybíral, ani neplatil, protože to je hrozně drahá společnost," reagoval Roman, jenž měl v témže roce z motivačního akciového programu ČEZu inkasovat 700 milionů korun. Cesta k informacím nevede ani přes samotné aerolinky Netjets, které provozují flotilu luxusních letounů. "Firma detaily k jednotlivým letům či klientům neposkytuje," vzkázala Petra Kubátová z agentury, která společnost v Česku mediálně zastupuje. Reakce nepřišla ani z jejich evropské centrály.

Takže: tenisový svaz let neplatil, neplatil jej ani ČEZ a rovněž Roman tvrdí, že letěl zdarma. Organizoval cestu tedy Rittig? "Já jsem na pozvání pana Rittiga určitě nikam neletěl," ohradil se Roman. Otázku, zda se opravdu nezeptal, kdo platí nákladný odvoz, nechal bez odpovědi.

ČTĚTE TAKÉ:

A Rittig? Ten zjevně nemá zájem na společné chvíle s kapitány ČEZu vzpomínat. "K tomu, s kým a jak trávil dovolenou, se vyjadřovat nebude," řekla jeho právnička Karolína Babáková. A stejně stručně reagovala na podezření, že na palubě tryskáče se mohly probírat i obchody polostátní firmy. "Pan Rittig nikdy nebyl aktivní v solárním byznysu, říkal to již několikrát," uvedla Babáková. 

Beneš: Jen společenské kontakty

Pět let stará historie má přitom i ryze aktuální linku. Společný let narýsoval další spojnici mezi Rittigem a současným šéfem ČEZu Danielem Benešem. Totiž: o jejich možných kontaktech se zmiňuje spis z kauzy Jany Nagyové. Policejní odposlechy zachytily, že Beneš prosazoval na uvolněné místo ředitele policejního Útvaru zvláštních činností, který má na starosti nasazování odposlechů, jistého Stanislava Hájka. A toho samého muže doporučoval i Rittig, který se s ním podle policejních informací stýkal minimálně od března 2012.

ČTĚTE TAKÉ:

Beneš - prostřednictvím svého tiskového aparátu - nepopřel, že se s Rittigem zná. A ani nevyloučil, že se s lobbistou mohl seznámit právě na palubě tryskáče směřujícího na vrcholnou tenisovou událost. "S přihlédnutím k časovému odstupu je rovněž možné, že pan Beneš se s panem Rittigem seznámil na akci tohoto společenského typu," připustil mluvčí Kříž. "Nicméně platí, že šlo primárně o společenské kontakty a že v posledních letech se prakticky neviděli," odkázal Kříž na své nedávné vyjádření pro Lidovky.cz, kdy komentoval Benešovu roli v policejních odposleších ke kauze Nagyová. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!