Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na známou Smetanovu vyhlídku se už turisté nepodívají. Majitel pozemku nechal její okolí oplotit

Česko

  10:15
Krňany - Na jednu z nejznámějších vyhlídek v tuzemsku se lidé už nepodívají. Okolí Smetanovy vyhlídky nacházející se nad Štěchovickou přehradou u Krňan nechal majitel pozemku oplotit a přístupu k ní zabránil.

Smetanova vyhlídka nad Vltavou. foto: Wikimedia Commons | CC BY 3.0

Na uzavření vyhlídky nesoucí název po hudebním skladateli Bedřichu Smetanovi upozornil na svém facebookovém účtu Klub českých turistů (KČT). „Smetanova vyhlídka u Krňan byla trvale uzavřena. Přístupová cesta i samotná vyhlídka leží na soukromém pozemku, který majitel nechal oplotit z důvodu nebezpečných situací a velké míře nepořádku od návštěvníků. Byli jsme tedy nuceni zrušit odbočku k vyhlídce,“ píše KČT.

Na základě příspěvku KČT to nebude zřejmě jediné omezení. „Nyní je v jednání zrušení žluté v celém úseku Třebsín - Jablonná jako zbytečné spojky navíc z části vedoucí neschůdným polomem.“

Trasu u zavřené Smetanovy vyhlídky možná zrušíme, říká zástupce Klubu českých turistů. Podobných míst je více

Podle starosty Krňan Josefa Hušbauera se obec na rozhodnutí nijak nepodílela. „Obec s tím nemá nic společného, jde o věc soukromníků. Majitel z toho nijak neprofitoval, ale došlo tam k úrazu. Je to ožehavá záležitost,“ uvedl starosta pro server iRozhlas.cz. Z vyhlídky se totiž v noci na sobotu 23. května zřítil muž, při pádu si poranil hlavu a musel být hospitalizován.

Vyhlídková plošina nad Vltavou byla vybudována v roce 1974 ke 150. výročí narození Bedřicha Smetany. Podle legendy místo skladatele inspirovalo k sepsání druhé části symfonické básně Má Vlast, která je právě Vltavě věnována. Z vyhlídky je vidět na protější břeh, kde se nachází trampská osada Ztracená naděje.

Autor:

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...