13. října 2012 11:46, aktualizováno  11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tykadlová fraška: policie Smetanu zadržela a zase pustila

Roman Smetana opouští vězení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Smetana opouští vězení | foto: ČTK

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM Roman Smetana, který měl nastoupit v pondělí do vězení, se chtěl setkat s premiérem Petrem Nečasem ve volební místnosti v Rožnově pod Radhoštěm. Plán mu však nevyšel. V pátek večer si pro něj přišla policie a přivedla ho na služebnu k výslechu. Po chvíli Smetanu ale zas propustila.

"Zadrželi jsme pana Smetanu v blízkosti obvodního oddělení rožnovské policie. Obdrželi jsme totiž žádost z Prahy a položili mu několik otázek kvůli tomu, že pan Smetana je podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí. S policisty šel dobrovolně a po výslechu byl propuštěn," řekla zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková. Policie podle ní Smetanu nemohla zadržet a dodat do výkonu trestu. "Neměli jsme příkaz k zatčení," dodala Macalíková. Příkaz k dodání do výkonu trestu musí vydat soud.

ČTĚTE TAKÉ:

Volbu premiéra sledoval kordon novinářů, z nichž většina dorazila právě kvůli avizovanému vystoupení Smetany, kterého soud poslal za mříže proto, že politikům mimo jiné na plakáty přimaloval tykadla. Smetana se chtěl premiérovi představit a zeptat se jej, zda si myslí, že kreslíř patří do vězení. Nečas novinářům mimo jiné řekl, že mu Smetanovy malůvky nevadí.

"Ale dodržovat zákony musíme všichni, pan Smetana i já," uvedl Nečas. Smetana považuje trest za absurdní, ale vyhýbat se mu prý nehodlá. Muž před volbami v roce 2010 pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech. Kromě nápisů politikům přikresloval tykadla. Tvrdil, že tím chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz. Nejvíc pokreslených plakátů patřilo ODS, která se u soudu domáhala náhrady škody. Smetana straně 15 667 korun uhradil. Odmítl však vykonat soudem uložené veřejně prospěšné práce.

Soudkyně Markéta Langerová, manželka někdejšího vrcholného politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dnů vězení. Smetana měl nastoupit do věznice na konci března. Vězení se ale tehdy vyhýbal a vydal se asi o měsíc později na odborářské demonstraci v Praze. Trest mu byl v květnu přerušen, když v jeho prospěch podal stížnost ministr spravedlnosti. Nejvyšší soud ji však zamítl, a Smetana si tak musí odpykat ještě 67 dní. Jeho příběh kromě médií zaujal i filmaře, kteří o něm natáčejí dokument.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!