13. října 2012 20:00, aktualizováno  21:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Zvukař' Smetana pronikl do štábu ODS, mluvil s Nečasem

Řidič Roman Smetana a premiér Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič Roman Smetana a premiér Petr Nečas. | foto: Autor koláže: Šimon

PRAHA Stačila paruka, tmavé brýle a chlupatý mikrofon na tyči. "Tykadlový" řidič Roman Smetana, který měl tento týden nastoupit do vězení, pronikl v převleku do volebního štábu ODS a zasypal premiéra Petra Nečase otázkami. Do "jámy lvové" se prý dostal s pomocí kamarádů.

"Máte pocit, že se mohou lidé v Česku otevřeně vyjadřovat k politické situaci? Pokud ano, jak je možné, že jsem byl za takovou věc odsouzen?" ptal se Petra Nečase tváří v tvář. Kolem se okamžitě shromáždily desítky novinářů.


Premiér byl evidentně zaskočen. "Já proti vašim tykadlům prakticky nic nemám, dokonce jsem se sám sobě líbil," reagoval nejprve rozpačitě Nečas. Připustil, že žaloba na řidiče byla přehnaná, neprozřetelná a že způsobila jen zbytečný negativní mediální ohlas. "Poškodil jste ale cizí majetek a zákony se musejí dodržovat," ukončil pak ale rozhovor a rychle zmizel v zákulisí.

Smetana pak přiznal, že se poslední dva dny kvůli setkání s Nečasem skrýval. Pomohli mu kamarádi. Ti ho pak údajně také namaskovali a v převleku zvukaře a studenta FAMU mu pomohli proniknout až do volebního štábu ODS.

"Od setkání jsem nečekal nic, už vůbec jsem nečekal, že Nečas rozsudek odsoudí. Rozhodnutí soudu nemůže ani změnit," řekl "tykadlový" řidič. Chtěl prý ale dát najevo svůj nesouhlas. "Tato strana požadovala naprosto nestoudně a nesoudně náhradu škody a pan Nečas je vrcholným představitelem této strany," vysvětlil. Přirovnal se také k politickému vězni z dob minulého režimu.

Moje srdce bije nalevo

Proto ho prý také potěšilo, že krajské volby nevyhrála ODS. "Moje srdce bije nalevo," řekl. Sobotní "návštěva" je podle něj poslední veřejným skutkem, který si naplánoval. V úterý nastoupí k výkonu trestu.

Celou akci z povzdálí sledoval také ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Pavel Bažek. "Kdyby přišel Paul McCartney, tak mne to zaujme, ale pan Smetana mne vůbec nezajímá,“ okomentoval Smetanovův pobyt v tiskovém centru ODS a dodal: „Roman Smetana patří k hrdinům dnešní doby, kteří mne nezajímají. A je mi dokonce líto, že musím říct taky jeho jméno,“ uvedl.

„Odpoledne mi po 14. hodině mi zavolal student FAMU, který se označil jako pan Kokeš,“ začal vysvětlovat příběh s Romanem Smetanou v sídle ODS mluvčí strany Tomáš Bartovský. Student chtěl prý natočit dění ve volebním štábu do své ročníkové práce.

„Jsme vstřícní vůči umělcům tohoto typu, takže mi přišlo logické, že mu umožním, aby se sledování výsledků zúčastnil. Dal jsem osobní souhlas s tím, že zde natáčet mohou,“ dodal Bartovský. Student Kokeš se zapsal i na prezenční listinu. „Pana Smetanu reprezentují tyto dvě čárky,“ ukázal mluvčí.

Bartovský zatím neví, jestli ho předseda strany za vpuštění Romana Smetany do sídla ODS potrestá. „To je na něm. Já jsem mu vysvětlil, jak k tomu došlo. Pan Smetana přišel v paruce a převleku za zvukaře, nebylo možné ho poznat,“ zmínil mluvčí strany. K bezpečnostnímu ohrožení podle něj nedošlo a vedení strany prý incident „nerozzuřil“. Náladu neměl zkazit ani premiérovi, tvrdil Bartovský novinářům.

verVeronika Rodriguez