2. prosince 2017 17:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie prohledala byt muže podezřelého z vydírání. Našla tam vzácný herbář

Nalezený vzácný herbář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nalezený vzácný herbář | foto: Policie ČR

PRAHA Do depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea v Praze se v těchto dnech vrátil chybějící herbář ze 16. století. Starožitnou knihu našli policisté při odhalování případu rozsáhlé trestné činnosti. Ve svém bytě ji měl sedmatřicetiletý cizinec, který čelí žalobě z vydírání a z pokusu o výrobu drog.

Média o nálezu v sobotu informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Podezřelý muž byl zadržen na základě evropského zatykače v Polsku. Podle kriminalistů patřil ke skupině z bývalého Sovětského svazu, která se v Česku dopouštěla násilné trestné činnosti. Dvojice vyděračů z této skupiny už byla v Česku odsouzena. Třetí však utekl na rodnou Ukrajinu. Zadržet se ho podařilo na letišti v Polsku, odkud byl vydán ke stíhání do Česka.

Podle kriminalistů se muž spolu s dalšími komplici dopustil vydírání při vymáhání peněz. Navíc kontaktoval dvě osoby, aby pro něho vyrobily pervitin. Oba výrobce však policisté zadrželi ještě před výrobou. Na muže již byla podána obžaloba a hrozí mu až deset let vězení.

Knihu z muzea prý koupil na burze

Při domovní prohlídce pražského bytu obžalovaného policisté našli unikátní herbář Petra Ondřeje Mathioliho z roku 1596. Ručně kolorovaný tisk představuje jedno z nejcennějších děl českého knižního umění z období renesance. Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum herbář postrádá od roku 1991.

Podezřelý muž tvrdí, že knihu koupil na burze od neznámé osoby. Podle detektivů jde ale patrně o dílo odcizené právě z muzea. Cena vzácné kulturní památky byla přibližně odhadnuta na 150 tisíc korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz