Výsledky v povinném testu z češtiny se mírně zhoršily. Didaktický test letos složilo 90,3 procenta studentů. Z češtiny propadlo o 1,3 procenta více maturantů než v loňském roce. Tehdy propadlo 8,4 procenta těch, kteří test psali poprvé, o rok dříve to bylo 6,5 procenta.
U slohové práce z češtiny, která se letos po třech letech opět opravovala centrálně, je možné zaznamenat mírné zhoršení, uvedl ředitel Cermatu Jiří Zíka. Ministerstvo se rozhodlo pro centrální hodnocení slohů, protože na jednotlivých školách podle něj nebylo dost objektivní. V roce 2012 přitom měli s centrálním hodnocením studenti i učitelé velké potíže. Problémem tehdy podle češtinářů byli především jeho kritéria podle starých slohových útvarů, která už dnes prakticky neplatí. Obavy z centrálního hodnocení ale letošní výsledky údajně nepotvrdili.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) hodnotila pozitivně, že se výsledky maturantů v matematice zlepšily. V didaktickém testu uspělo 78,5 procenta těch, kteří si matematiku zvolili. Z volitelné matematiky plus uspělo kolem 73 procent maturantů.
Maturita z matematiky bude povinná na gymnáziích a lyceích od roku 2021. Na většině ostatních maturitních oborů se stane povinnou součástí maturity o rok později. Výjimkou budou obory zdravotní, sociální a umělecké. Letos v únoru o tom rozhodla vláda.
Mnozí odborníci ve školství i zástupci studentů ale upozorňují, že maturita z matematiky nezlepší vztah dětí k matematice a úroveň maturantů, jak doufá ministerstvo. Nejprve by se podle odborníků měla změnit kvalita výuky, která prý v současnosti děti nepřipravuje dobře ani na maturitu, ani na jejich budoucí život a zaměstnání.
Maturitní testy se letos psaly od 2. do 5. května, sloh z češtiny už 11. dubna. K prvnímu pokusu se letos přihlásilo 69.823 středoškoláků, což bylo zhruba o 900 méně než loni.
K maturitám letos přišlo 62.000 studentů. Maturitní testy se psaly od 2. do 5. května, sloh z češtiny už 11. dubna.