Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Učitelé chtějí vyšší platy. Protestovat jich do Betlémské kaple přišlo okolo 500

V Betlémské kapli se na protest sešlo okolo 500 učitelů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Betlémské kapli se na protest sešlo okolo 500 učitelů. | foto: ČTK

PRAHA Kritická situace ve financování se týká všech stupňů vzdělávání a hrozí, že se bude prohlubovat a země nebude mít potřebné odborníky, uvedl v pátek při zahájení protestu pedagogů v Betlémské kapli předseda České konference rektorů Tomáš Zima.

Na akci se sešlo asi 500 lidí, převážně učitelů, aby vyjádřili svou nespokojenost se současným stavem českého školství. Přišli podpořit požadavky odborů a akademiků, kteří chtějí, aby vláda navýšila platy učitelů v regionálním školství i vysokoškolských pedagogů o 15 procent.

Ministr Pilný učitelům řekl, že nároky všech profesí na růst platů v příštím roce nemůže pokrýt. Vláda musí rozhodnout, kterým skupinám přidá, uvedl.

Protestní akce pořádaná symbolicky 1. září začala po 10:00 a trvat by měla zhruba 2,5 hodiny. Shromáždění má klidný charakter, lidé sedí v kapli v řadách na sedadlech. Na programu jsou proslovy, v nichž zástupci školství popíší situaci škol, výdaje státu, údajný nedostatek učitelů a jejich platy.

Ke školským odborům a akademikům se na setkání připojily Unie školských asociací, Asociace pedagogů základního školství, Asociace speciálních pedagogů a Asociace ředitelů základních škol i zástupci nepedagogických zaměstnanců ve školství.

V regionálním školství pracuje asi 151 tisíc učitelů. Polovina učitelek a učitelů v mateřských školách si loni měsíčně i s odměnami, náhradami a příspěvky nevydělala ani 24 805 korun hrubého. Polovina pedagogů na prvním stupni základních škol měla pod 29 671 korun, medián jejich kolegů na druhém stupni a středních školách byl jen o 11 korun vyšší. Průměrná mzda v ČR činila v letošním prvním čtvrtletí 27 889 korun. Medián učitelů na vysoké škole byl loni 37 407 korun, u ostatních vysokoškoláků činil o 551 korun víc.

Odbory a zástupci vysokých škol usilují o to, aby vláda od listopadu zvýšila platy všem pedagogům o 15 procent a nepedagogickým pracovníkům o deset procent. Celkem požadují přidat v příštím roce 17,5 miliardy korun, jinak se podle nich nepodaří naplnit slib vlády o navýšení platů na 130 procent průměrné mzdy. Vysoké školy chtějí peníze i na stipendia doktorandů a na podporu žádaných studijních oborů.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) ale již dříve řekl, že nebude možné tyto požadavky uspokojit, pokud vláda nenavýší deficit, který v červnu schválila. Vláda bude o rozpočtu na příští rok jednat zřejmě 4. a 11. září.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...