25. února 2017 18:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

,Udělejme Česko znovu skvělé.‘ První den sněmu ANO proběhl v klidu

Andrej Babiš a jeho sny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a jeho sny. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Atmosféra prvního dne volebního sněmu hnutí ANO byla oproti setkání delegátů před dvěma lety poklidnější. Tehdy hnutím cloumala kritika tehdy vlivné místopředsedkyně hnutí a starostky Prahy 10 Radmily Kleslové ze strany politiků kolem poslance Ivana Pilného.

Kleslová však v mezidobí politicky padla a letošní setkání „aňáků“ se jí už netýkalo.

25.února 2017 v 17:12, příspěvek archivován: 25.února 2017 v 18:40

Novináři na sněmu vyfasovali dárek https://t.co/YfoIFtFgr9

Na současném sněmu tak pouze dopoledne rezonoval příběh olomouckého hejtmana Oty Košty, jehož odchod z funkce požaduje vedení hnutí. Košta nebyl delegátem, přesto na sněm přijel. Naštvaný hejtman využil pozornosti a hovořil s novináři. Organizátoři sněmu posléze uznali, že šlo o chybu, že Koštu nepozvali, a poskytli mu prostor pro ventilaci své nevole.

Babiš obhájil post šéfa hnutí ANO. Jsem urputné hovado, společně to můžeme vybojovat, řekl

Hlavní událostí prvního nebyla ani tak volba předsedy, kterým se nepřekvapivě stal Andrej Babiš, ale jeho dva proslovy (uvítací řeč a posléze projev před volbou předsedy). Ministr financí v nich naznačil, jakým směrem se hnutí v kampani bude ubírat. Jasně se postavil vůči ČSSD a její koncepci daňové politiky.

V prvním sobotním vystoupení hovořil kriticky hlavně dovnitř hnutí, stěžoval si na nepřesvědčivou aktivitu některých funkcionářů. V projevu před volbou předsedy už byl kritický vůči politickým soupeřům hnutí ANO, hovořil o zkorumpovaném systému a útočil na kauzy typu policejní reorganizace. Pronesl, že předvolební kampaň bude velký boj, nicméně delegáty ujišťoval, že je „urputné hovado“, které tlak vydrží. „Nenechám se zavřít. I když by si to establishment přál,“ dodal.

25.února 2017 v 10:03, příspěvek archivován: 25.února 2017 v 18:44

Už moc volných čísel nebylo, takže vizi 2035 si pro volby zabralo ANO. Chce nižší daně a baťovský systém. https://t.co/3vqUUNqkqE

Na rozdíl od sněmu v roce 2015 a vůbec oproti nedávným vystoupením v televizi ministr financí působil klidnějším a vyrovnanějším dojmem. Snažil se předložit především vlastní témata a vize, méně oproti zvyklostem útočil na ostatní politiky.

Ministři na sjezdu ANO: Martin Stropnický (vlevo) a Dan Ťok.
Eurokomisařka Věra Jourová (uprostřed), europoslankyně Dita Charanzová (vlevo)...

Po vzoru amerického prezidenta Donalda Trumpa zmínil heslo „Udělejme Českou republiku znovu skvělou“. Érou, která Babiše inspiruje, je období první Československé republiky a podnikatel Tomáš Baťa. Předseda ANO během soboty často hovořil o České republice v kontextu mezinárodního dění – zemi by prý chtěl dotáhnout do „první ligy“, a aby o ní bylo více slyšet zejména v Bruselu.

25.února 2017 v 12:06, příspěvek archivován: 25.února 2017 v 18:44

Tak už i @AndrejBabis začíná blouznit o budoucnosti. :) https://t.co/j0J08vUOcB

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz