130 let

„Udělejme z olympiády most, ne zeď“

Česko

Protesty proti Západu - Číňanům se nelíbí, jak světová média o situaci v jejich zemi informují

V Pekingu, Londýně, Paříži i Berlíně vyšly o víkendu do ulic tisíce Číňanů. Demonstrovali proti politizaci olympijských her

PEKING/PAŘÍŽ/PRAHA Postavte se proti nezávislosti Tibetu, podporujte olympijské hry! Řekněte ne francouzskému zboží! Tisíce Číňanů nesoucích transparenty s těmito a dalšími podobnými nápisy se o víkendu vyrojily před obchodními domy francouzského řetězce Carrefour v Pekingu a dalších čínských městech. Někteří nesli francouzské vlajky, na kterých byl přimalován hákový kříž.

Čínský odpor proti demonstracím, které provázejí štafetu s olympijskou pochodní, se v minulých dnech přenesl z internetových diskuzí a blogů do ulic. Rozzlobení Číňané protestující proti politizaci nadcházejících letních olympijských her pořádaných v Pekingu, v sobotu také demonstrovali hned v několika velkých evropských městech zároveň - v Paříži, Berlíně, v Londýně a v Manchesteru.

V Paříži podle organizátorů demonstrovalo 7 000 lidí, podle odhadů policie jich byla asi polovina. Šlo hlavně o příslušníky čínské komunity ve Francii - někteří na sobě měli trička s nápisy: „Udělejme z olympiády most, nikoliv zeď“ a rozdávali odznaky: „Poznejte skutečnou Čínu, kterou nám média nepředstavují“. Francie se stala nejčastějším terčem čínské kritiky a protestů poté, co se jí 7. dubna nepodařilo zajistit klidný průběh pařížské etapy běhu s olympijskou pochodní. Protičínští demonstranti několikrát běh přerušili a nakonec musel být zkrácen.

Také v berlínské čtvrti Mitte se v sobotu sešly na Číňany organizované demonstraci téměř 3 000 lidí s transparenty „Nepolitizujme olympijské hry“ nebo „Svoboda tisku není volností pro lež“. Protestovali tak proti způsobu, jakým západní média (například BBC a CNN) informují o Číně, nepokojích v Tibetu a trase olympijské pochodně. I v Londýně a Manchesteru v sobotu protestovaly stovky čínských studentů a pročínských aktivistů.

Obchodní domy Carrefour se v Číně nejprve staly terčem bojkotu francouzského zboží a později i demonstrací poté, co se rozšířila informace, že Carrefour podporuje tibetského duchovního vůdce dalajlamu. Vedení řetězce to však popírá. K protifrancouzským náladám přispělo i to, že prezident Nicolas Sarkozy podmínil svou účast na hrách tím, že Čína obnoví dialog s dalajlamou. Vládní tisk včera vyzval Číňany, aby své vlastenectví vyjadřovali „rozumně a v klidu“.

„Všechny ty nálady proti Carrefouru, proti CNN a proti všemu francouzskému spustily události v Tibetu. Říci, že to vše není koordinovánou čínskou vládou, by byla spekulace ... přesnější je říci, že vláda moc dobře věděla, že se tyto věci (demonstrace) chystají a nechala je prostě propuknout,“ analyzoval situaci pro agenturu AFP Paul Harris, odborník na Čínu z hongkongské Univerzity Lingnan. Podle něj se nyní čínské úřady velmi obávají, aby se protizápadní nálady nezvrhly kvůli nezaměstnanosti, rostoucí inflaci a korupci úředníků v protivládní nepokoje.

Francouzský prezident včera oznámil, že kvůli urovnání napjatých vztahů do Číny vyšle bývalého premiéra Jean-Pierra Raffarina a svého hlavního poradce pro diplomacii Jean-Davida Levitta.

***

Kde se protestovalo

V Číně se demonstranti sešli před obchody francouzského řetězce Carrefour v Pekingu, Charbinu na severovýchodě země, v Ťi-nanu na východě a v Si-anu.

V Paříži se několik tisíc lidí shromáždilo na Náměstí republiky. Více než 1300 demonstrantů protestovalo před budovami BBC v Londýně a Manchesteru. Asi 5000 etnických Číňanů protestovalo proti údajně zaujatému zpravodajství stanice CNN před její hollywoodskou redakcí.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás