16. února 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uhlobaron Čmejla utopil v máku dvě miliardy. V případu padla obžaloba

Nizozemská firma Fynerdale Holdings, za níž stojí uhlobaron Marek Čmejla,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemská firma Fynerdale Holdings, za níž stojí uhlobaron Marek Čmejla,... | foto: MAFRA - archivShutterstock

PRAHA  Uhlobaron Marek Čmejla ztratil kvůli podvodům s modrým mákem 2 miliardy a po několikaletém vyšetřování se případ dostává k soudu. Jak zjistil server Lidovky.cz, na lavici obžalovaných usednou čtyři lidé, kteří měli miliardáře zatáhnout do důmyslného podvodu.

Trestní oznámení přitom padlo již v roce 2012, do soudní síně však věc míří až nyní. „Obžaloba byla podána v únoru k Městskému soudu v Praze, více podrobností nebudeme zveřejňovat,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Ústředními postavami rozsáhlého případu se stali manželé Marcela a Josef Stavjaníkovi, kteří se v roce 2005 rozhodli ve velkém obchodovat s mákem. Peníze na rozjezd jim dodali miliardáři Marek Čmejla a Karel Komárek. Navnaděni počátečním rychlým výdělkem do máku investovali stamiliony, o něž ve finále přišli.

Marek Čmejla

Čmejla je známý český byznysman spojovaný s divokou privatizací Mostecké uhelné společnosti. V říjnu 2013 ho kvůli ní prozatím nepravomocně uznal švýcarský soud vinnýmz podvodu a praní špinavých peněz a potrestal ho čtyřmi roky. V současnosti působí ve funkci předsedy dozorčí rady společnosti Škoda Transportation a.s.

Čmejla je také aktivním hudebníkem. Jako baskytarista hrál se skupinou Tichá dohoda, v roce 2012 založil kapelu Všichni Svatí, které v dubnu 2014 vyšlo u vydavatelství Supraphon debutové album.

Případ rozplétali několik let

Ale zatímco Komárkovi se podařilo vymoci alespoň část z investovaných 240 milionů korun a Stavjaníkovi už si kvůli podvodu v jeho případě vyslechli trest, Čmejlovu větev policisté rozplétali několik let. Uhlobaron v máku utopil 2 miliardy korun, jak podrobně informovaly LN.

A kvůli tomu zřejmě Stavjaníkovi stanou opět před soudem, kam spis dorazil 9. února.„Obžalováni jsou čtyři lidé, tři muži a jedna žena,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. V případu dále figuruje podnikatel Josef Pospíšil a advokát Jan Vrbenský. Kauza přistála na stole soudkyně Moniky Křikavové.

Zamotaný systém fungoval následovně. Skupina měla přes síť firem vykupovat mák, čistit ho, skladovat a prodávat do zahraničí. Kvůli struktuře společností, kterou Stavjaníkovi a spol. kontrolovali, neměli investoři o penězích přehled, a tak jejich stamiliony napumpované do systému podle policie fungujícího na principu letadla zmizely. Podvod objevila kontrola iniciovaná Komárkem v roce 2011 - ukázala, že ve skladech chybí desetitisíce tun máku.

Karel Komárek.

Karel Komárek

Hrozil arbitráží

Čmejla kvůli zmizelé investici hrozil Česku dokonce arbitráží, celá kauza má pro něj vedle miliardové ztráty ještě jeden nepříjemný důsledek. Vyšetřovatele totiž enormně zajímá, kde se investované peníze vzaly.

Jak napsaly LN, Finanční analytický útvar dohledal, že skoro 2 miliardy přišly z účtu společnosti Apian spojené s privatizací Mostecké uhelné a Škodou Plzeň. Policisté tak pracují s podezřením, že síť kolem obchodů s mákem sloužila jako pračka špinavých peněz.

Stavjaníkovi a Pospíšila soud již v roce 2013 potrestal kvůli podvodům v Komárkově větvi makového případu. Již dříve odsouzená Stavjaníková putovala do vězení na osm let, Pospíšil si vyslechl pětiletý trest, Stavjaník dostal pouze podmínku.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.