Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úklid po Řihákově úředníkovi. Firma milenky bývalého ředitele na kraji končí

Josef Řihák a Zdeněk Štětina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Řihák a Zdeněk Štětina | foto: KÚSK

PRAHA Středočeské hejtmanství maže jednu z výrazných skvrn z doby vlády bývalého ředitele Zdeňka Štětiny. Jde o přinejmenším velmi spornou zakázku na hlídání sídla úřadu společností A-Royal Service. Server Lidovky.cz totiž zjistil, že ve firmě pracuje jeho milenka a Štětina společnosti navíc bezdůvodně navýšil odměny o 72 tisíc měsíčně. Teď se kraj rozhodl vybrat novou ‚hlídací‘ firmu.

"Krajská rada rozhodla přesoutěžit ostrahu úřadu formou otevřeného výběrového řízení, které se uskuteční v nejbližší době,“ vzkázal přes mluvčího nový hejtman kraje Miloš Petera (ČSSD). Hejtmanství se přitom A-Royal service původně chtělo zbavit rychle, nakonec ale couvlo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nejdříve jsme plánovali dát výpověď ke 30. červnu, ale to jsme potom zrušili," potvrdila informaci serveru Lidovky.cz radní za KSČM Zuzana Fialová. K důvodům se nikdo z úřadu příliš nechce otevřeně vyjadřovat. "Vždycky je dobré čas od času přesoutěžit firmu, i kdyby k ní nebyly připomínky a zde připomínky byly," uvedla Fialová.

Na podezřelé okolnosti zakázky upozornil server Lidovky.cz zkraje letošního roku. V bezpečnostní agentuře A-Royal jako ředitelka pracuje milenka tehdy mocného úředníka. Štětina firmě loni podepsal navýšení měsíční odměny o 72 tisíc korun a co víc, samotné Jochové loni na účtu od úřadu přistálo 290 tisíc korun, aniž bylo zřejmé, co za peníze udělala.

Úřad nejdříve informaci o navýšení popřel, pak ji potvrdil a nyní se rozhodl raději vysoutěžit zakázku znova. Co pro kraj Jochová dělala, nevysvětlil oficiálně dodnes. Jak ale napsal server Lidovky.cz, úředníci si na ní stěžovali, práci jim prý spíš přidělávala.

Peníze pro A-Royal service tehdejší ředitel navýšil kvůli zajištění hladkého průchodu přes turnikety. Je otázkou, zda mu jeho verzi uvěří policie, o případ se totiž zajímá stejně jako o další kauzy z dob Štětinova panování. Vyšetřuje ho třeba i kvůli Středočeské turistické a informační službě. Jako předseda představenstva společnosti do ní měl nechat posílat miliony korun i po tom, co ukončila činnost.

Narozdíl od A-Royal service se prozatím vyhazovu nemusí po odchodu Štětiny a hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) bát úředník a expolicista Emil Mašanka. Bývalý detektiv smetl vyšetřování podezřelé privatizace kliniky v Příbrami z dob Řihákova starostování. Přesně v den, kdy se Řihák stal hejtmanem, pak dal výpověď a odešel pracovat na hejtmanství. (ČTĚTE VÍCE)

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.

"Pan Emil Mašanka prošel řádným výběrovým řízením a je to zaměstnanec krajského úřadu," vzkázal hejtman. Zapomněl však dodat, že i výběrové řízení bylo zřejmě cinklé. Server Lidovky.cz získal dokumenty, podle nichž Štětina představoval Mašanku jako šéfa Odboru finančního a investic dávno před tím, než kraj tendr na pozici vůbec vypsal.

Řihák i Štětina již ze svých pozic odešli. Štětina v březnu, Řihák na nátlak vlastní strany odstoupil koncem června.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...