Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ultimátum pro VV: restituce, nebo pád vlády

Radek John a Vít Bárta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek John a Vít Bárta. | foto: ČTK

PRAHA Vedení ODS a TOP 09 odmítlo spojovat církevní restituce s jakýmikoli dalšími podmínkami. Největší koaliční strany tak odmítly požadavek Věcí veřejných, které podmiňovaly svůj souhlas s dojednanou podobou restitucí úsporami ve státním rozpočtu. Pokud pro ně ve středu VV nezvednou ruku, může dojít až k vypovězení koaliční smlouvy.

"Dostali jsme od koaličních partnerů ultimátum. Pokud prý ve středu restituce nepodpoříme, padne vláda," uvedla pro LN místopředsedkyně VV Karolína Peake.

Koaliční špičky odpoledne jednaly o návrzích VV, jimiž podmiňují podporu církevních restitucí. Ještě před tím unikly na veřejnost informace, že VV navrhnou slučování ministerstev pro místní rozvoj a životního prostředí, které by se zřejmě dotýkalo i ministerstva vnitra.

Podle této představy VV by se nynější ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) přesunul do čela resortu vnitra, odkud by tak odešel nynější nestranický ministr Jan Kubice.

ČTĚTE TAKÉ:


Věci veřejné tak chtěly získat finance potřebné na církevní restituce bez toho, aby podle svých slov zatížily občany. Straně vadí, že ministr financí nedostatečně vysvětlil, kde na finanční část vyrovnání s církvemi vezme stát peníze.

Podle šéfa poslanců TOP 09 Petra Gazdíka jim to ministr financí Miroslav Kalousek v pondělí vysvětlil. "Je teď na VV, jakým způsobem chtějí postupovat dál," řekl novinářům po jednání K9 Gazdík.

Podle předsedy poslaneckého klubu VV Víta Bárty bylo Kalouskovo vysvětlení jen využitím "přelévání virtuálních čísel" v rozpočtové kapitole ministerstva financí. "My se chceme bavit o konkrétních úsporách, které dokážeme ukázat občanům," podotkl Bárta.

John: Dostali jsme ultimátum

"Naši partneři odmítli jednat o tom, kde konkrétně ušetříme dvě miliardy," řekl předseda VV Radek John. "Dali nám ultimátum, že pokud nepodpoříme bezvýhradně církevní restituce, aniž se mluví o úsporách, tak padne vláda," dodal.

Později doplnil, že premiér Petr Nečas (ODS) pohrozil tím, že na Pražský hrad odnese rezignace těch ministrů, kteří budou hlasovat proti církevním restitucím.

Nečas podle svého mluvčího nebude jednání K9 komentovat. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura dodal, že ODS trvá na naplnění uzavřené dohody.

ČSSD chce referendum

Opoziční ČSSD zopakovala, že finanční kompenzace pro církve jsou pro ni nepřijatelné. "Budou zavazovat další generace," řekl předseda sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc.

Podle něho si peněžitou náhradu nemůže stát dovolit a pokud by mohl, měl by peníze využít třeba na snižování schodku. Sociální demokraté mají pochyby o tom, zda by v případě vydávání majetku nebyla prolomena restituční hranice 25. února 1948, i o ocenění nemovitostí.

ČSSD navrhuje vznik veřejnoprávního fondu, do něhož by se majetek převedl a z jehož výnosů by byla činnost církví hrazena. Sociální demokraté jsou pro referendum o narovnání státu s církvemi, případně by se mělo stát tématem kampaně před příštími parlamentními volbami, dodal Tejc.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.