16. října 2017 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Unesené sourozence odebral rodičům soud kvůli nedostatečné péči

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Fotografie dětí, které byly uneseny ze strakonického dětského centra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie dětí, které byly uneseny ze strakonického dětského centra. | foto: Policie ČR

Český Krumlov  Sourozenci David a Leonard Lackó, které v pátek ze strakonického dětského centra unesli rodiče, byli matce a otci odebráni kvůli nedostatečné péči. Předběžné opatření na odebrání desetiletého Davida a jeho o šest let mladšího bratra vydal v červenci českokrumlovský soud. Stejná instituce nyní rozhoduje v řádném řízení o další budoucnosti dětí.

Neveřejné líčení pokračuje u českokrumlovského soudu ve středu. V pondělí to řekl mluvčí soudu Jan Montag.

„S ohledem na věk dětí nemůžeme další podrobnosti k případu zveřejňovat. Soud bude řešit v této věci ve vztahu k dětem i choulostivější záležitosti, proto bylo rozhodnuto o vyloučení veřejnosti při jednání,“ uvedl Montag.

Rodiče Anita Lackó a Bronislav Sloboda unesli děti ze strakonického centra při páteční návštěvě. Sourozenci v tomto zařízení byli od července. „Šlo o několikátou návštěvu rodičů, kteří si patrně dobře zmapovali situaci a únos si připravili,“ řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podle některých svědků rodiče použili při únosu pyrotechniku, aby odklákali pozornost. „O ničem takovém zprávy nemáme a domnívám se, že bychom to věděli,“ řekl k tomu Matzner.

Rodiče pocházejí ze Slovenska a podnikali v Rakousku. Poslední dobu měli ze zatím neznámých důvodů bydliště v Jihočeském kraji. „Ale celá rodina je pro nás zatím dost neprůhledná,“ uvedl Matzner. Po pátečním únosu zahlédli svědci rodiče i děti v německém Freyungu. Na Anitu Lackó a Bronislava Slobodu byl vydán evropský zatykač.

Mladší Leonard měl na sobě naposledy zelené tričko, tmavě modrou mikinu s kapucí značky Adidas, tepláky a na nohou boty s batmanem. Vlasy má špinavě blond, velké výrazné oči a znatelné kruhy pod očima.

Starší David měl naposledy oblečené žlutooranžové tričko s dlouhým rukávem, vpředu s anglickým nápisem a tmavě modré tepláky. Má střiženou ofinu v půli čela. „Oba chlapci jsou bledší pleti,“ uvedl Matzner. Rodiče odjeli s dětmi vozem Chrysler Voyager zelené barvy s poznávací značkou BA477HU. Policie žádá, aby lidé jakékoliv informace o hledaných volali na linku 158.

ČTK
  • 10Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj