Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Úplatky Dalíkovi zřejmě nejsou cizí, vážně poškodil Česko, píše soudkyně

USA

  6:19
PRAHA - Marek Dalík vážně poškodil prestiž Česka. Jeho žádost o obří úplatek třikrát osm milionů euro, tedy skoro půl miliardy korun, ale amerického velvyslance nepřekvapila. V prozatím nepravomocném odsuzujícím rozsudku nad lobbistou to konstatuje soudkyně Veronika Čeplová. Dalíkovi navíc při úvaze o výši trestu připočítala další úplatkářskou aféru z roku 2004.

Grafika. foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

„Společenská nebezpečnost jednání obžalovaného je mimořádně vysoká, neboť vážným způsobem poškodilo prestiž České republiky,“ vysvětluje soudkyně v samotném závěru rozsudku, proč Dalíka poslala na pět let za mříže a vedle toho mu nařídila zaplatit pět milionů korun.

Zloděje obrazů také nemusíme znát, aby šlo odsoudit jeho pomocníka, torpéduje soudkyně Dalíka

V roce 2007 si tehdejší blízký spolupracovník a přítel předsedy vlády Mirka Topolánka podle soudu řekl o stamiliony korun na schůzce se zástupci společnosti Steyr, dodavatele pandurů pro českou armádu. Úplatek měl znamenat pokračování miliardového kontraktu. Podle rozsudku nebyl určen Dalíkovi, ale někomu z tehdejší vlády.

USA se úplatkům nedivily

„V této souvislosti je možno poukázat i na tu část výpovědi svědka Victora Jackoviche (bývalého diplomata USA a poradce Steyru), v níž uvádí, že poté, kdy žádost o úplatek ze strany obžalovaného oznámil americké ambasádě v Praze, velvyslanec nebyl moc překvapen. Řekl, že v této části světa se to stává,“ vykresluje rozsudek, jaké měli Američané o České republice mínění.

Dalík se v minulosti se zákonem potýkal opakovaně kvůli řízení auta, u rozhodnutí o výši trestu mu to ale nepřitížilo. „Sice byl v roce 1999 dvakrát odsouzen, ovšem za trestnou činnost výrazně menší závažnosti, navíc vždy jen k peněžitému trestu a zákazu řízení motorových vozidel a v případě druhého odsouzení se osvědčil,“ vysvětluje soudkyně Čeplová, proč ke zmíněným trestům nepřihlížela.

Dalíka doběhl Kořistka

Naopak Dalíkovi připočítala k tíži nabídku úplatku z roku 2004. Společně s dalším lobbistou Janem Večerkem tehdy nabídli někdejšímu poslanci Zdeňku Kořistkovi 10 milionů korun a post velvyslance v Bulharsku, když nepodpoří vládu Stanislava Grosse.

Policie oba lobbisty začala na základě Kořistkova tvrzení stíhat, obvinění nicméně posléze zrušila. Dalík s Večerkem pak každý chtěli po poslanci v rámci civilního sporu 15 tisíc korun a omluvu. Odvolací Vrchní soud v Olomouci ale nakonec rozhodl ve prospěch poslance.

„Dospěli jsme k názoru, že pan Kořistka svá tvrzení prokázal, tedy to, že mu nabídka ze strany pana Dalíka a Večerka byla učiněna,“ uvedla tehdy jeho mluvčí. A i když tehdy už se další vyšetřování nerozběhlo, skoro osm let starý výrok ho letos dostihl v rozsudku ke kauze Pandur. Čeplová vedle toho přihlédla k verdiktu Nejvyššího soudu, jenž zamítl lobbistovo dovolání.

Úplatky? Nejsou mu cizí

„Při posuzování osoby pachatele soud nemohl odhlédnout od rozsudku Vrchního soudu v Olomouci a Nejvyššího soudu, z nichž vyplývá, že podobný druh trestné činnosti není obžalovanému zřejmě cizí,“ konstatuje čerstvý rozsudek a dává tak zapravdu státnímu zástupci, který na kauzu Kořistka poukazoval již v obžalobě. Server Lidovky.cz rozsudek získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Nákup obrněnců v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka. Koncem roku 2007 (po inkriminované schůzce v restauraci U Malířů) Topolánkův kabinet zakázku zastavil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!