11. února 2014 6:00, aktualizováno  9:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úřednice rekordmanka. Je jí 80, zažila 26 ministrů, na vnitru pracuje 58 let

50. léta. Novoroční přípitek zaměstnanců SONP Kladno (1957) - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 50. léta. Novoroční přípitek zaměstnanců SONP Kladno (1957) - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Na ministerstvo vnitra nastoupila, když jí bylo osmnáct. Jejímu současnému nadřízenému, ministru Milanu Chovancovi, v té době zbývalo 13 let do narození a na jeho místě před ním mělo zasednout ještě jeho 25 předchůdců. Na pozici referentky nicméně žena se čtyřletou pauzou zůstala dodnes a stala se tak nejdéle sloužící úřednicí na českých ministerstvech.

V roce 1952 ovládl letní olympijské hry Emil Zátopek, z Helsinek přivezl tři zlaté medaile. Na anglický trůn usedla královna Alžběta. Do prvního veřejného televizního vysílání v Československu zbýval celý rok a na popravišti skončil Rudolf Slánský. Na rezort vnitra vedený obávaným ministrem Václavem Noskem nastoupila mladá úřednice, která se specializovala na oblast odměňování. Na stejné pozici zůstala se čtyřletou přestávkou až dodnes, tedy 58 let.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak vyplývá ze sondy serveru Lidovky.cz mezi ministerstvy, jde o absolutní rekord mezi českými úředníky. Referentka, jejíž jméno rezort vnitra neprozradil, na stejném místě zažila neuvěřitelných 26 ministrů. "Je specialistkou na oblast odměňování, po celou dobu pracuje na stejném referentském místě," přibližuje mluvčí Břetislav Oliva.

Věk zaměstnankyně nepředstavuje podle jejích nadřízených přítěž, právě naopak. "Oceňují vedle jejích odborných kvalit a zkušeností i její 'historickou paměť', orientaci v historickém vývoji odměňování ve státní správě," tvrdí Oliva. Problémem pro dámu v letech není ani práce s počítačem. "Samozřejmostí pro ni byla adaptace na moderní metody práce, včetně pro její obor nezbytné počítačové gramotnosti," přibližuje Oliva.

I když letos oslaví 80. narozeniny, rozhodně se zatím nechystá odejít do důchodu. "Ráda by pracovala do té doby, dokud pro její schopnosti budeme mít využití, pokud jít to samozřejmě zdraví dovolí," tlumočí její plány Oliva. Pro představu, pokud má dvě děti, mohla dotyčná odejít do důchodu v roce 1989. V případě jednoho potomka o rok později a pokud je bezdětná, ministerstvo mohla opustit v roce 1991.

MinisterstvoPočet odpracovaných letPozice
1. Vnitra58  letReferentka
2. Financí51 letneuvedeno
3. Zahraničí47 letAsistentka
4,5. Místního rozvoje44 letOdborný referent v odboru hospodářských služeb
4,5. Průmyslu44 letSpisový a administrativní odborný referent
6,7. Spravedlnosti42 letReferent mezinárodní odbor civilní
6,7. Školství42 letReferent metodiky řízení vysokých škol
8. Obrany40 letReferent státní správy sekce obranné politiky a strategie
10. Kultury39 letReferent vnitřní správy majetku
11. Prácenelze určit-

S odstupem šesti let obsadila druhou příčku mezi nejdéle sloužícími úředníky žena z ministerstva financí, která nastoupila v roce 1963. Na rozdíl od kolegů však správci státní pokladny odmítají ke své nejdéle sloužící zaměstnankyni dát bližší informace. "Působí v oblasti kontrolní činnosti, kde zúročuje své bohaté zkušenosti v oblasti kontroly a splňuje všechny požadavky, které jsou na výkon takové činnosti kladeny," uvedl bez bližších podrobností mluvčí Michal Žurovec.

Na pomyslné třetí příčce se umístila asistentka zaměstnaná na ministerstvu zahraničí, kde pracuje již sedmačtyřicet let.

Dlouholetí úředníci jsou na českých ministerstvech nicméně raritou. Server Lidovky.cz již informoval, že úřady, jimiž protékají miliardy z veřejných peněz, trpí vysokou fluktuací. Žebříčku kraluje ministerstvo kultury, kde během tří let propustili úředníky bezmála ze 70 procent míst. Naopak nejméně se úředníci "točí" na ministerstvu zahraničí, kde odešlo 23 procent úředníků. I tak jde však o vysoké číslo, optimální fluktuace se pohybuje mezi 10 až 15 procenty.

Pro doplnění: rezort práce a sociálních věcí odpověděl, že nejdéle sloužícího úředníka neumí upřesnit, ministerstva zdravotnictví a zemědělství ani po opakovaných urgencích informace nedodaly.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.